Ознака: санкции

ЕУ подготвува нови санкции против Русија, вклучително и на компании од...

Европската унија подготвува нови санкции за кинеските и индиските компании поради нивните врски со Русија, а на листата на „нови имиња“ се наоѓаат и...

Економски санкции од Брисел за Унгарија!

Закана од ЕУ за Будимпешта доколку Виктор Орбан стави вето на денешниот самит на ЕУ, во врска со помошта за Украина Европската Унија ќе влијае...

Грковска: Обвинителството ќе биде обврзано да покренува постапки за „црните листи“...

Со измените на Законот за рестриктивни мерки, се проширува опфатот и се зајакнуваат механизмите за борба против корупцијата и организираниот криминал, се овозможува побрза...

Русија набавила делови за воено производство од Запад вредни 2,9 милијарди...

Западни компании и дале на Русија во првите 10 месеци од 2023 година делови што можат да се користат за воено производство во вредност...

Османи: Владата ги одобри законските измени со кои американските и британските...

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи преку својот фејсбук-профил соопшти дека Владата на денешната седница ги одобрила измените на Законот за рестриктивни мерки, со...

Не е исклучено Москва да преземе реципрочни мерки, ако ни ги...

Во случај Германија да го конфискува имотот на Русија, не е исклучено Москва да преземе реципрочни мерки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј...

САД со нови санкции поради војната во Украина

САД воведоа нови санкции за стотици луѓе и компании, вклучително и во Кина, Турција и Обединетите Арапски Емирати, за да ја спречат Русија да...

Сергеј Самсоненко и Ратка Камчева ставени на „црната листа“ на САД

Рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко, неговата сопруга Ирина и мајката на бизнисменот Јордан Камчев, Ратка Камчева, се ставени на „црната листа“ на САД објавена попладнево,...

Санкциите за Русија ги чинат европските држави 250 милијарди евра, тврди...

Русија не очекува САД и нивните сојузници наскоро да ги укинат санкциите, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров. - Совршено разбираме дека санкциите наметнати...

Нема да поштедиме никого, но не можеме сите лекари да ги...

Во врска со скандалот на Клиниката за онкологија министерот за здравство, Фатмир Меџити рече дека не може сите здравствени работници да бидат ставени во...