Ознака: Русите

Русите доаѓаат

Среќа што не е пловен Вардар, па да ни дојде некоја руска подморница и да почне со напад на Македонија. Исто така, голема среќа...

Кој ќе победи: Русите или Американците?

Некои од тогашните американски геостратези започнаа да го гледаат конфликтот меѓу Вашингтон и Москва низ призмата на Пелопонеските војни. Американците напишаа и објавија можеби...

За историско единство на Русите и Украинците

Клучните поенти од колумната на претседателот на Русија, Владимир Путин, ги добивме од Амбасадата на Руската Федерација во Македонија Неодамна, одговарајќи на прашање за руско-украинските...

За сè се виновни Русите

Не разбирам политика. Ништо не ми е јасно. Одвреме-навреме имам некои чудни замисли. Ама тие надоаѓаат само кога не ми е бањата главата. Економија...

Азбуката им ја дале на Русите, а корените на ...

Научно гледано, идентитетот никој не може да ти го даде, па ниту да ти го одземе. Но опасноста е во политичкото предавање на идентитетот....

Русите ги сослушале притворените украински морнари

Руската Федерална безбедносна служба (ФСБ) соопшти дека ги сослушала украинските морнари притворени после инцидентот во Керченскиот Теснец. ФСБ објавила и снимка од сослушувањето, јавија руските...

„Телеграф“: Еден од Русите осомничени во случајот Скрипал е разузнавачки офицер

Британскиот весник „Дејли Телеграф“ тврди дека еден од двајцата Руси обвинети за труењето на пребеганиот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во...