Ознака: Ројтерс

Во јужен Либан убиен камерман на „Ројтерс“, ранети новинарите на „Ал...

Новинар на „Ројтерс“ е убиен во јужен Либан, додека двајца новинари на „Ал Џезира“ се меѓу ранетите, во напад со тенковска граната, пренесоа „Ројтерс“...

Евровизиска фотографија на Васил Гарванлиев меѓу сликите на годината на „Ројтерс“

Агенцијата „Ројтерс“ направи избор на слики што ја одбележаа 2021 година, што изминува, а на една од нив е нашиот евровизиски претставник. Фотографијата ја направила...

Во ЕУ нема согласност околу гаранциите за членство на Западен Балкан

Европската унија веќе не може да се согласи околу давањето гаранции за идно членство на балканската шесторка, откако му вети на регионот место во...

Убиен новинар на Ројтерс

Новинарот на Ројтерс, Даниш Сидики е убиен денес додека известувал за конфликтите на авганистанските сили и талибанските борци недалеку од граничниот премин со Пакистан,...

Брајан Адамс се извини за навредливиот коментар за коронавирусот

Канадскиот кантавтор Брајан Адамс, кој минатата година одржа фантастичен концерт во Скопје, деновиве е во фокусот на јавноста поради својот коментар на социјалните мрежи...

ФИФА подготвува „Маршалов план за фудбалот“

ФИФА формира работна група, која треба да разгледа огромен број прашања предизвикани од суспендирањето на натпреварите низ светот, поради пандемијата на коронавирусот. Првата задача...

Израел ќе користи антитерористичка технологија за борба против коронавирусот

Израел се обидува да се бори против коронавирусот, а новата мерка би можела да ја загрози приватноста на населението. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претстави...

Ослободувањето на новинарите во Мјанмар е добиена битка, но војната допрва...

На 511-от ден од нивното апсење, Ва Лоне (33) и Кја Сое Оо (29), станаа највидливи симболи во борбата за заштитата на слобода на...

Ослободени новинарите на „Ројтерс“ во Мјанмар

Двајцата новинари на „Ројтерс“ кои беа уапсени во Мјанмар при известување за кризата во Рохингја денес се ослободени. Ва Лоне (33) и Кја Сое...

Судот во Мјанмар ги отфрли жалбите на осудените новинари на Ројтерс

Судот во Мјанмар денеска ги отфрли жалбите на двајцата новинари на Ројтерс, кои се осудени на седум години затвор поради кршење на Законот за...