Ознака: рената дескоска

Дескоска избрана за потпретседателка на Поткомисијата за судство на Венецијанската комисија

Професорката Рената Дескоска е избрана за потпретседателка на Поткомисијата за судство на Венецијанската комисија. Дескоска е избрана на 137-та сесија на Венецијанската комисија што се...

Извештајот на ЕК за судството треба да го вклучи алармот, а...

Извештајот на ЕУ за напредокот на секоја земја кандидат за членство е „сведителство” со оценки за институциите. Делот на извештајот за судство во најголем...

Дескоска: Здружението „Иван Михајлов“ немало одобрение да се регистрира со тоа...

Јавноста со право реагира околу името на културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола, напиша на својот фејсбук-профил тогашната министерка за правда Рената Дескоска, посочувајќи...

Маричиќ: Модел за прочистување на правосудството во првите 100 дена

Денеска во просториите на Министерството за правда се изврши официјалното примопредавање на функцијата министер за правда. Новоименуваниот министер за правда, Бојан Маричиќ, денеска ја...

Влада: Се очекува ДИК да постапи согласно Уставот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски, заедно со министерката за правда Рената Дескоска, министерот за здравство Венко Филипче и генералниот секретар во Владата Драги Рашковски, денеска...

Дескоска: Од Косово очекуваме позитивен одговор за екстрадиција за обвинетите во...

Министерката за правда, Рената Дескоска, оствари разговор со новиот косовски министер за правда Селим Селими, преку видео-конференциска врска. За време на разговорот, беше отворено прашањето...

Дескоска на видеоконференција со министрите од регионот

Преку видеоконференција, министрите за правда од неколку европски држави ги споделија искуствата поврзани со справувањето со ковид-19, а кои пред сè, се однесуваат на...

Дескоска испрати писмо до судовите со инструкции како ќе се работи...

Почитувани судии и јавни обвинители, адвокати, вработени и други претставници на правосудниот сектор, во овие исклучително тешки времиња за граѓаните, дозволете најпрвин да ви...

Дескоска ќе предложи да се укине финансирањето на партиите за годинава

Министерката за правда Рената Дескоска на Фејсбук објави дека ќе предложи уредба со законска сила со која ќе се укине годишното финансирање на политичките...

Десковска: Гласањето за вонредна состојба беше најтешкaта одлуки во мојот живот

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека одлуката за воведување вонредна состојба била една од најтешките во нејзиниот живот. Една ноќ по воведувањето на...