Ознака: работна сила

Единствениот пазар на труд помеѓу Србија, Македонија и Албанија е револуционерен...

Претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС), Марко Чадеж, потсети дека денеска стартува единствениот пазар на труд меѓу Србија, Македонија и Албанија и посочи...

Олеснување на стекнувањето државјанство за привлекување работна сила

Германија спроведува законски реформи поврзани со пазарот на трудот Најважниот дел од законската реформа се однесува на скратувањето на периодот по кој странците што живеат...

Германија бара работници: Потребни се 1,5 милиони доселеници годишно, проценуваат експертите

Ако сакаме да имаме 400.000 нови граѓани секоја година и со тоа да го одржиме бројот на работници, а ако го одземеме огромниот број...

Нов Зеланд ги олеснува миграциските правила за да привлече работна сила

Нов Зеланд денеска соопшти дека ќе ја зголеми годишната квота на прифат на нови висококвалификувани мигранти и ќе обезбеди побрз пат до обезбедување нивен...

Германија бара работници, но бавно издава визи: На Балканот не може...

Извор: Дојче Веле Многу хотели и ресторани во Германија бараат работници, а се чини дека локалната работна сила не е заинтересирана за ваков вид работа....

За увозот на работници Битиќи вели дека не може да се...

Увозот на работна сила не може да биде долгорочно решение во ниту една земја, но економијата не може да чека со години на долгорочни...

Издадени дозволи за работници од Непал и Пакистан, Македонија се подготвува...

Од почетокот на годинава заклучно со вчера од страна на Агенцијата за вработување на Македонија (АВРМ) дадени се позитивни мислења за издавање работна дозвола...

Работниците бегаат за повисоки плати, најголем недостиг има во туризмот и...

Туризмот и градежништвото се секторите кои најмногу „кубурат“ со кадар и за кои земјава веќе размислува да увезува работна сила. Како што рече денеска вицепремиерот...

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство,...

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство. Пазарот ќе се либерализира, но дали целосно или таргетирано, сѐ уште е отворена...

Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски...

Веќе е дојдено време да ја отвориме дискусијата за потребата од дополнителна работна сила на пазарот на труд, порача вицепремиерот за економски прашања, координација...