Ознака: пченица

Каракашев: Националната мрежа на земјоделци бара да се направи производна цена...

Националната мрежа на земјоделци бара Земјоделскиот институт да направи калкулација за нова производна цена за пченицата, пред самиот старт на жетвата. Ѓорѓи Каракашев, претседател...

По одлуката за ембаргото за увоз на жито од Украина, ЕУ...

Европската комисија ги повика Полска, Унгарија и Словачка да бидат конструктивни откако најавија дека еднострано ќе го продолжат ембаргото за увоз на жито од...

Силосите празни поради климатските промени и немањето стратегија за зачувување на...

Производството на пченица во криза Статистичките податоци покажуваат дека во 2000 година се произвеле 300.000 тони, а во 2022 година - 224.632 тони. Најголемиот подем...

Димковски: Добар дел од пченицата ќе заврши како сточна храна во...

Добар дел од домашната пченица годинава, за жал, ќе заврши како сточна храна во Грција, а дел ќе „отиде“ и на нашите фарми, за...

Во велешкиот регион пченицата со поголем просечен принос од ланскиот

На површини кои се во надлежност на Подрачната единица за земјоделство Велес, во 2023 во велешкиот поширок регион има за околу 30 проценти повеќе...

Глобалната цена на житото се зголемува и до 15 отсто поради...

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) денеска оцени дека повлекувањето на Русија од договорот за безбеден извоз на украинско жито преку црноморските пристаништа може да предизвика...

Скокна цената на пченицата на берзите во САД

Цените на пченицата денеска на берзите експресно пораснаа откако Русија се повлече од учеството во Иницијативата што гарантираше безбеден извоз на житарки преку Црното...

Бектеши: Не увезуваме жито од Украина, но ако ни треба –...

Македонските власти немаат конкретен став за увоз на жито од Украина, додека неколку членки на Европската унија го запреа увозот на украински житарки. Министерот...

Да испечеме (поевтин) домашен леб од домашна пченица

Кризата со храна од минатата година, која предизвика висок раст на цените за основните животни продукти, ги заживеа старите ветувања од носителите на економските...

Поскапеа пченицата и пченката откако Русија се повлече од договорот за...

Цените на пченицата и на пченката денеска се покачија на светските берзи, поттикнати од загриженоста на пазарот околу снабдувањето откако Русија го суспендираше учеството...