Ознака: прослава

ФОТО: ВМРО-ДПМНЕ ја слави победата на плоштад Македонија

Поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, на коалицијата „Твоја Македонија“ и други граѓани се собраа на плоштадот „Македонија“ во Скопје каде со музика и со развеани знамиња...

Горди сме на сите наши членови, кои денес се успешни луѓе!

КК Колибри од Охрид прославува 20 години успешно постоење Нема поголема радост и исполнетост од моментот кога ќе влезам во сала и ќе ги здогледам...

Атинската вечера – прослава или помен за „солунската агенда на ЕУ...

Има ли подобар знак дека балканското проширување е мртво од скромната и „на врат – на нос“ организираната атинска вечера за одбележување на 20–годишнината...

Какви пораки испратија политичарите за Илинден?

Пораки за обединување, реформи и носење државнички одлуки за продолжување на европскиот пат на државата, како континуитет на аманетот на илинденците и асномците упати...

Слава на народните херои од партизанскиот одред „Даме Груев“

Петар Божиновски-Пецо По бугарската фашистичка окупација бил член на Воениот комитет на Битола. Во 1941 година бил ангажиран во подготовките за оружена борба и станал...

Внимавајте и со храната и со алкохолот, особено ако сте постеле,...

Поради претстојните прослави на новогодишните празници, Службата за Итна медицинска помош препорачува редовно земање на терапија кај хроничните болни, посебно да внимаваат со внес...

Прослава достојна на патронот

Одбележана десетгодишнината од постоењето и работата на ООУ „,Борис Трајковски“ во с. Моноспитово, Струмичко Учениците и вработените од ООУ,,Борис Трајковски“ од с. Моноспитово, Струмичко, на...

Се празнува 8 Декември – државни награди за Африм Османи, Влада...

Во земјава денеска со низа настани се одбележува 8 Декември – Денот на Св. Климент Охридски. Пред споменикот на Св. Климент Охридски пред Националната...

Ковачевски: Обединети во слободата ги продолжуваме перспективите и патоказите за развој...

„Благодарам што сте тука вечерва, заедно да го заокружиме прославувањето на Денот на независноста на Република Северна Македонија, со цврста определба дека Обединети во...

Државата денеска слави, триесет и една година независност

Република Македонија денеска одбележува 31 година независност, односно од успешно спроведениот референдум во 1991 година на кој македонските граѓани се изјаснија за самостојна и...