Ознака: проекти

ЕУ го покажува заедништвото преку проекти во одбраната

Брисел ги зголемува инвестициите во воено-индустрискиот комплекс Европските земји работат на два големи заеднички одбранбени проекти да развијат поморски брод од втор ред и млазен...

Бизнис-заедницата со вкрстени прашања и бизнис-лупа за „Бехтел и Енка“

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, во воведното обраќање постави прашања зошто немало консултации со бизнис-заедницата во спроведувањето на целата постапка, зошто се носат...

Костадиновска-Стојчевска: Намален е буџетот на Министерството за култура, Комисијата постапила најсоодветно...

Буџетот на Министерството за култура е намален во однос на минатата година. Вкупниот буџет за поддршка на конкурсите за финансирање проекти од национален интерес...

Буџетот за поддршка на проекти во културата за годинава е 12,5...

Буџетот за поддршка на проекти во културата за оваа година изнесува 12,5 милиони евра - информира на денешната прес-конференција министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска. Аплицирањето...

Освен за Универзална, Ковачевски најави заемање на ингеренциите на Арсовска за...

Владата во рамките на своите надлежности ќе направи се што може за да ги доврши сите големи проекти кои се почнати во Скопје кои...

ФФМ ќе добие 17 милиони евра од УЕФА за развојни проекти

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), заедно со преостанатите 54. Национални фудбалски асоцијации во Европа ќе добијат по 17 милиони евра од УЕФА за развојни...

Арсовска: Дел од проектите што ги предложија кандидатите за градоначалници треба...

Дел од проектите што се конструктивни и беа дел од програмите на сите кандидати за градоначалници сметам дека треба да бидат вклучени за имплементација...

Владата формира централна единица за мониторинг на капитални проекти

Со 1,6 милион долари досега се подготвени 58 квалитетни технички документации за проекти во 47 општини и два регионални центри. Сите овие проекти се...

Неопходна е доследна реализација на капиталните проекти

Колкави се шансите планираниот економски раст да се оствари и дали тој може да биде „разнишан“ од пандемијата или скапите енергенти? Експертите и бизнисмените...

Во ниту еден момент не го изгубивме фокусот од реализирањето на...

ИНТЕРВЈУ СО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА ЧАИР, ВИСАР ГАНИУ Сакам 2021 година да нѐ направи, пред сѐ, посвесни за потребата од мирен соживот меѓу нас без...