Ознака: проблеми

Мирисливите свеќи можат да предизвикаат здравствени проблеми

Мирисливите свеќи често се омилен украс во домовите низ светот. Но според најновото истражување објавено во американското списание „Аналс оф медисин енд срџери“, овие...

Политичка кампања со тежиште на миграциските проблеми

Анкетите покажуваат дека и по изборите, владејачката ХДЗ треба да има релативно мнозинство во хрватскиот парламент. Од опозициските партии, најдобар рејтинг имаат СДП и...

Како Трамп може да се кандидира за американски претседател и покрај...

Доналд Трамп ќе поднесе жалба на пресудата со која се прогласува за неподобен за првичното гласање во Колорадо, а неговите шанси се добри со...

Неверојатно космичко решение за енергетските проблеми на Земјата

Во едно необично истражување научниците Џан-Фенг Маи и Ран-Киу Јанг од кинескиот универзитет „Тијанџин“ предлагаат многу неконвенционален извор на енергија: исконски црни дупки. За...

Секој четврти Европеец има финансиски проблеми

Ново истражување открива дека тешките финансиски ограничувања поттикнати од инфлацијата ги натерале Европејците да ги намалат дневните оброци и да се категоризираат себеси во...

Милевски: Сакаме да покажеме дека Македонија е конкурентна и покрај проблемите...

ФУДБАЛ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2024 Македонија во квалификациите за ЕП 2024 игра со Италија (9 септември, во Скопје) и со Малта (12 септември, на...

Високите температури го зголемуваат ризикот од појава на цревни инфекции

Цревните инфекции, колку и да се измачувачки, често поминуваат брзо, но може и да бидат многу опасни кај ранливите групи, како бебиња и мали...

Не може да се подигнат пари на банкомати на дел од...

На банкоматите на дел од банките не може да се подигнат пари, а проблеми има и со плаќање со картички, се жалат граѓаните. Од...

Зошто сѐ почесто „брзата помош не е доволно брза“?

Сѐ почести случаи кога си создаваме проблеми што секојдневно ни го загорчуваат животот Овој пат ќе се осврнеме на нашиот однос за тоа каде го...

Проактивни плански мерки, а не само „гаснење пожари“

Ново-стари проблеми со цената и со откупот на домашната пченица Законот за земјоделство предвидува дека кога откупните цени се под производните државата треба да изврши...