Ознака: пристапни преговори

Уставните измени се единствен услов за отворање на првиот кластер, појаснува...

Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени, останати изјави се политички став, вели вицепремиерот Бојан Маричиќ. Одговарајќи на новинарски прашања за изјавата...

Одлуката да се отворат пристапни преговори со Молдавија и Украина може...

Русија соопшти дека одлуката на Европската унија да ги отвори пристапните преговори со Молдавија и Украина може да ја дестабилизира ЕУ. - Преговорите за пристапување...

EУ реши да почне пристапни преговори со Украина и Молдавија

Лидерите на змјите членки на Европската Унија (ЕУ) донесоа одлука за старт на преговори за членство со Украина и Молдавија, објави претседателот на Европскиот...

ЕУ ќе решава за следната фаза на пристапните преговори со Македонија

Советот за општи работи на ЕУ (ГАК) на утрешното заседание ќе треба да ги одобри заклучоците за проширувањето и процесот на стабилизација и асоцијација...

ЕК препорача почеток на преговорите за членство во ЕУ за Украина...

Европската комисија денеска излезе со препораката за почеток на преговорите со Украина и Молдавија за пристапување во ЕУ, а Грузија да добие статус на...

Не треба да има нови условувања за пристапните преговори на Македонија,...

Пристапниот процес на Македонија треба да биде редовен согласно напишаното на хартија и не треба да има нови условувања, кои се однесуваат на билатералната...

Неопходен е консензус за уставните измени, без отворање нови рани во...

Преговорите се можност за намалување на евроскептицизмот преку враќањето на Европската Унија на голема врата кај нас и во регионот. Тоа може да се...

Пристапниот процес да не се злоупотребува од страна на ЕУ-членки, апелираат...

Ние сакаме фер процес на пристапни преговори, со фер критериуми во кој нема толкаво влијание на билатералните прашања. Отсега натаму ќе се обидуваме да...

Економските критериуми ќе го одредуваат темпото на преговори, вели Маричиќ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за Економските критериуми, рече дека со...

Маричиќ ќе го предводи тимот за преговори со ЕУ, Ковачевски очекува...

Владата донесе одлука за воспоставување структура за преговори за пристапување нa Македонија во ЕУ, информира денеска на прес-конференција премиерот Димитар Ковачевски. Вицепремиерот Бојан Маричиќ ќе...