Ознака: придобивки

Што е поздраво: зелен или црн чај?

Чајот, пијалак ценет низ светот поради неговите разновидни вкусови и смирувачки својства, доаѓа во многу форми, а зелениот и црниот чај се два од...

Водата од краставица има голем број придобивки

Здрава храна Водата е неопходна за вашето здравје, но луѓето многу често ја менуваат за други видови пијалaци, кои не се секогаш најздравата опција. Затоа,...

Сите придобивки од кивито

Здрава храна Уникатниот хемиски состав на кивито го прави корисно за сите што имаат проблеми со спиењето. Истражувањата покажаа дека е доволно да се јаде...

Пет придобивки од калинката

Лековитите својства на калинката се користеле низ историјата, која датира веќе илјадници години. Сезоната на калинките е од септември до јануари. Се смета дека...

Ако додадете млеко во кафето, ќе имате здравствени придобивки

Не е тајна дека кафето им носи радост на луѓето низ светот. Ја загрева душата, ни помага да се концентрираме, ги зближува луѓето, а...

Економски придобивки од примена на стандардите

Беспредметно е ако цело време се објаснуваат значењето и придобивките од примена на доброволните стандарди и ако не се покаже како дејствува тоа во...

Вештачка интелигенција: придобивки и недостатоци

Во денешнава колумна ќе проговорам за некои аспекти на вештачката интелигенција. Современите компјутерски програми и алгоритми се способни да учат, да се приспособуваат и...

Државите пред предизвик од усво­ју­ва­ње на крип­то-средс­твата ка­ко на­ци­о­нал­ни ва­лу­ти

Централните банки почнуваат да ги истражуваат можностите за издавање дигитални валути за да им овозможат на граѓаните и на компаниите да имаат и понатаму...

Со енергетска обнова на јавни објекти ќе се обновува и економијата

Очекувањата се оти со инвестиции во енергетска ефикасност ќе се намали потрошувачката на енергија, а ќе се креираат и нови работни места, бидејќи во...

ЕМА: Придобивките од „Астразенека“ се поголеми од ризиците

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека додека се спроведува истрагата за можните несакани ефекти на вакцината „Астразенека“, останува на ставот оти придобивките од...