Ознака: прехранбени производи

Се враќа ДДВ на 5 отсто за дел од храната

Основните прехранбени производи како урдата, кашкавалот, лутеницата, цвеклото, фефероните, вафлите, наполитанките и црвениот пипер остануваат со повластена стапка од пет проценти, соопшти попладнево Министерството...

Очекуваме супермаркетите да ги намалат цените на прехранбените производи, нема да...

Нема да има компромис во делот на одлуките на Владата за цените на прехранбените производи. Очекуваме сите производители, дистрибутери и увозници да ги намалат...

Интересот на граѓаните е цените да бидат пониски

Како суровините, енергијата, транспортот, трговските маржи... ќе ја дообликуваат цената на производот Резултати од вчерашната сондажа при обиколка на четири поголеми трговски синџири во Скопје...

Листата на производи со ограничена маржа ќе се прошири, најави Хоџа

Економскиот тим на Владата е во постојан контакт со сите засегнати страни и во тој контекст, како што и претходно беше најавено, ќе има...

Тешко да се најде сирење под 350 или свинско под 400...

Предупредувања на експертите Цените на пренхрабените производи константно се зголемуваат и покрај тоа што се создава лажен привид дека не се движат многу по нагорна...

Може ли инфлацијата да не ни стане секојдневие

Годишната инфлација и кај нас и во еврозоната достигнува рекордни стапки Според професорите по економија со кои се консултиравме, граѓаните треба да бидат подготвени дека...

Бектеши очекува намалување на цените на прехранбените производи по ограничувањето на...

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува да има намалување на малопродажните цени на основните прехранбени производи по вчерашното донесување на одлуката за ограничување на...

Владата ги ограничи трговските маржи на основните производи

Последната владина одлука наиде на одобрување кај граѓаните, а од Организацијата на работодавци на Македонија изјавија дека очекуваат ограничувањето на маржите да предизвика намалување...

Прва утринска слика по продавниците: Многу празни рафтови, дел од производите...

За цените на основните прехранбени производи и за состојбата во продавниците „Нова Македонија“ повторно ќе информира во текот на денов По метежите кои претходните денови...

Помош со прехранбени производи за граѓаните од Дебар и Центар Жупа

Помош за жителите од Дебар и Центар Жупа доаѓаат од македонскиот бизнис сектор во услови на изолација. Заедно со Црвениот крст се организираат конвои...