Ознака: прехрамбени производи

Се разгледуваат сите опции за да се намалат цените на основните...

Министерот за економија Крешник Бектеши, одговорајќи на новинарско прашање дали Владата размислува да ја активира мерката за замрзнување на цените, рече дека се разгледуваат...

Бесими: Се размислува за викенд без ДДВ за прехранбени производи за...

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска обелодени дека се размислува да се воведе викенд без ДДВ кој ќе важи само за прехранбените производи и...

Од утре производителите на прехранбени производи треба да им понудат намалени...

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува од утре да почне намалувањето на цените на одредени прехранбени производи поради одлуката на Владата со која производителите...

Српската Влада ги ограничи цените за брашното, зејтинот, млекото, шеќерот и...

Министерството за трговија, туризам и телекомуникации на Владата на Република Србија соопшти дека на денешната седница на Владата биле усвоени Уредбата за ограничување на...

Бектеши: Маржата на основните прехранбени производи се замрзнува до 30 септември

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за економија донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени производи во трговијата...

Бектеши: До крајот на неделата ќе одлучиме дали ќе се интервенира...

Одредени трговци драстично ги зголемија цените на основните прехранбени производи кои претходно со одлука на Владата имаа замрзнати маржи и намалено ДДВ. Овие трговци...

Колкави се казните за трговците што нема да ги замрзнат цените?

Државниот пазарен инспекторат ќе проверува дали трговците се држат до цените кои важеле на 1 декември. Оттаму апелираат граѓаните да пријавуваат кај нив, доколку...

Бектеши: Нема простор за паника, има доволно залихи на храна, ако...

Откако изминатиот викенд имаше зголемен број на потрошувачи со зголемени набавки на прехранбени, санитетски и други производи, како резултат на паниката кај граѓаните од...