Ознака: Претседателот

Претседателот на МКС бара апсење на Нетанјаху и на лидерот на...

Седум месеци од избувнувањето на конфликтот меѓу Израел и Хамас предизвикан од терористичките напади на палестинската воена организација, претседателот на судот во Хаг смета...

Иранската извршна власт без првиот носител, но нарушување во извршувањето на...

Врховниот водач на Иран, ајатолахот Али Хамнеи, кој го има последниот збор за прашањата од надворешната политика и иранската нуклеарна програма, ги увери Иранците...

Претседателот треба секаде да говори во името на нацијата!

Граѓаните бараат цврсто принципиелен лидер, кој ќе го истакне македонскиот став на говорницата и во Обединетите нации и во Советот на Европа и во...

Советот за безбедност е многу повеќе од обичен куртоазен состанок

Несомнено, уставните ингеренции на претседателот преку Советот за безбедност отвораат една широка рамка на можности за активирање на ова тело секогаш кога ќе се...

Претседателот како мудар геостратег

Завчерашните настани на Блискиот Исток покажаа дека кога навремено се прават геостратегиски планови, тогаш факторот на изненадување секогаш е мал, а штетата е речиси...

Граѓаните се за вистински народен трибун во ликот на претседателот

Во Македонија имало многу политички кризи, за кои наместо претседателот да биде оној што ќе ги собира сите и ќе изнаоѓа решенија, тој бил...

Улогата на претседателот во уставниот поредок на државата

Во јавниот говор често провејуваат термините „англиска кралица“, „кохабитација“ или „бицефална извршна власт“ како описи за самата претседателска функција, т.е. за односот со Владата,...

Повикуваме на прекин на огнот сега

Ние сме група еврејски американски писатели, уметници и академици. Ние се спротивставуваме на она што израелската влада го прави со помош на САД Отворено писмо...

Наредбата „на готовс“ се замени со „остав“

Започна отстранувањето на барикадите во северно Косово, кое во средата доцна попладнето го најави српскиот претседател Вучиќ. Претходно судот во Приштина му го замени...