Ознака: препознавање

Како да препознаете дека детето е жртва на булинг

Нам во земјава како да ни е полесно да ги решиме работите по принципот помини-замини и да го истуркаме денот без да вложиме дополнителна...

„Фејсбук“ го исклучува софтверот за препознавање лица

„Фејсбук“ соопшти дека планира да престане да го користи софтверот за препознавање лица, кој може автоматски да ги препознава луѓето на фотографиите и видеата...

Московското метро воведува плаќање со препознавање лица

Московското метро организира презентација на начини на плаќање преку препознавање лица пред официјално да започне платниот систем на 15 октомври, според најновиот пример за...

Препознавање и самопомош при менопаузни тегоби!

Значајно е да се направат одредени промени во животниот стил кај жените во менопауза, кои првобитно ќе вклучат: зголемена физичка активност и престанок на...

Пендаровски: Институциите мора побрзо и подобро да го препознаваат трудот на...

Претседателот, Стево Пендаровски вчера, преку видео врска, се обрати на завршниот настан на овогодинешниот „Generation Unlimited – Младински Предизвик”, односно на презентацијата на решенијата...

Техно – Кинезите развиваат технологија за препознавање лица под маски

Кинеска компанија ја развива првата технологија за препознавање на лицето под хируршка маска, која, како резултат на епидемијата на коронарнавирус, ја носат голем број...

Навремено препознавање и соодветен третман на депресивните епизоди

Биохемиската основа на депресивните нарушувања најчесто лежи во намалената концентрација на невротрансмитерите: серотонин, норадреналин и допамин, што резултира со појава на депресивни симптоми: лошо...

„Гугл“ дизајнира напреден сензор за препознавање гестови на рака

Проектот „Соли“ претставува напредна технологија за интеракција со движења без допир, која користи минијатурен радар Компанијата „Гугл“ развива нова технологија за сензори преку користење на...