Ознака: порака

Здружено да изградиме поправеден свет за сите

Годинашната тема на Меѓународниот ден на демократијата е „Зајакнување на следната генерација“ и се фокусира на суштинската улога на децата и младите во заштитата...

Краток телефонски разговор и долга отрезнувачка порака

Надежите за нов европски пристап на новата бугарска влада кон Македонија се распрснаа како меур од сапуница уште по првиот телефонски разговор меѓу македонскиот...

Борел до Путин: Престанете да чекате да се измориме, бидејќи тоа...

Поддршката на Европска Унија за Украина е многу важна во „долгорочниот план“, изјави денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп...

Путин испрати порака со сочувство до српскиот народ

Рускиот амбасадор во Србија, Александар Бочан-Карченко, упати порака со сочувство во име на рускиот претседател Владимир Путин до граѓаните на Србија и семејствата на...

ЕУ да ја осуди бугарската агресија кон Македонија

Во историски момент, кога негирањето на посебноста на идентитетот и историјата на една нација служи како оправдување за брутална војна на агресија и културно...

Изрази на пријателство за силна порака кон светот

Посетата на кинескиот лидер Си Џинпинг на Саудиска Арабија внесе нов силен импулс за унапредување на соработката Кинескиот лидер Си Џинпинг пристигна во Ријад, Саудиска...

Градете патишта ако сакате раст и развој

Инфраструктурата е клучот за развој на економијата и за привлекување инвестиции. Во време на ваква криза, Европа ќе го пресели производството кон земјите од...

Папата во пораката за Велигден ги повика светските лидери да ја...

Папата Франциск денеска ги повика светските лидери „да го слушнат плачот на народот за мир“ на овој „воен Велигден“. – Видовме премногу крв, премногу насилство...

„Мечето Мери Ум“ на Трајче Кацаров е приказна со еколошка порака

Нов роман за деца во издание на „Просветно дело“ - Скопје Писателот Трајче Кацаров неодамна го објави романот за деца „Мечето Мери Ум“, кој го...

Граѓанска порака затворена во црните вреќи?

Близу 70.000 гласа беа неважечки на последните локални избори. Тоа само по себе е извонредно голема бројка. Соговорниците ни обрнуваат внимание дека тоа е...