Ознака: политичар

Курти како политичар за пример?!

Македонските политичари последните години покажаа дека немаат намера по ниту една основа да се спротивставуваат на непристојните предлози што доаѓаат од надвор (од познати...

Како се станува успешен политичар и/или државник?

Прашањето може да се разбере ако се сетиме на изреката за тоа како се станува успешен и добар професор. Таа гласи: успешен професор е...

Портпаролот на кинеската амбасада во Скопје зборува за изјавите на...

За време на посетата на Северна Македонија, Џејмс П. Рубин, специјален пратеник и координатор на центарот за глобален ангажман на Стејт департментот на САД,...

Колку команданти на Азов вреди рускиот политичар Медведчук

Во јавноста излегоа детали за најголемата руско-украинска размена на воени заробеници Размената на украинскиот опозициски политичар Виктор Медведчук за пет команданти на баталјони во Азов...

Марш на неспособните: зошто македонските политичари се толку бескорисни?

Со секој изминат ден станува сè поочигледно дека Македонија не е само држава во криза, како што е перципирана дома и во светот, туку...

(Не)зрел за политичар?

Јас истите вредности и ставови ќе ги застапувам и во иднина, зашто за мене како човек и експерт повеќе ќе говори иднината отколку тоа...

Шлаканица за Макрон, чевел за Буш, јајца за Прескот и Кол

Францускиот претседател не е првиот политичар што се соочи со напад од народот Шлаканицата која ја доби францускиот претседател Емануел Макрон при поздравувањето со собраните...

Ален Исламовиќ стана политичар

Пејачот Ален Исламовиќ, во овој период, ги замени музичките со политички ангажмани. Причина за тоа се проблемите со мигрантите со кои се соочуваат жителите...

Млади или, пак, искусни носители на функции?

Дали возраста на политичарот е пресуден фактор за добивање квалитетен државник што би ги предводел земјата и граѓаните? Дали енергијата, динамиката и храброста што...

Убиен тригодишен син на политичар во Киев

Тригодишен син на политичар е застрелан синоќа кога непознати напаѓачи пукале на автомобил „ренџ ровер“, на градски советник. Возилото го управувал Вјачеслав Соболев, бизнисмен...