Ознака: ПОИ

Наковска-Бикова, Каранфилов и Јовановски по квоти за настап на ПОИ

На СП ќе бидат поделени 31 директна квота за Летните параолимписки игри во Париз во 2024 година, од кои 12 во пиштолски дисциплини, каде...

Наковска-Бикова деветта во спорт пиштол од 25 метри

ПОИ 2021 ВО ТОКИО Единствената македонска претставничка на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио, Оливера Наковска-Бикова, за малку не успеа да се избори за место во...

„Петтото финале на ПОИ е доказ за континуитет на врвните спортски...

БРАНИМИР ЈОВАНОВСКИ, СЕЛЕКТОР По првиот настап и освоеното одлично шесто место во финалето во дисциплината воздушен пиштол од 10 метри, утринава Наковска-Бикова има нов предизвик...

Наковска-Бикова за малку остана без финале во дисциплината спорт пиштол од...

Македонската стрелачка Оливера Наковска-Бикова не успеа да се избори за финале во дисциплината спорт пиштол од 25 метри на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио. Таа...

Наковска-Бикова шеста во првиот настап на стрелиштето во Токио

Стрелачката и единствена македонска натпреварувачка на Параолимписките игри (ПОИ) во Токио, Оливера Наковска-Бикова, заврши на шестото место во финалето во дисциплината воздушен пиштол од...

Петти ПОИ за Наковска-Бикова

Подготвени сме достојно да ги браниме боите на Македонија. По речиси две години апстиненција од врвни спортски натпревари, време е да се впуштиме во...

Почнаа 16-те ПОИ, Наковска-Бикова единствена Македонка во Токио

ЛЕТНИ ПАРАОЛИМПИСКИ ИГРИ Оливера е сериозна кандидатка за пласман во финалето, а таму сѐ е можно, изјави селекторот Јовановски пред заминувањето за Токио, каде што...

Јовановски: ПОИ треба да се одложат

Недостига пукање во цел, пукање на малокалибарски стрелишта, а најмногу недостигаат контролни натпревари, токму заради тестирање на формата, детектирање одредени проблеми во тренажниот процес,...

Претставени медалите за Параолимписките игри 2020

Токио го претстави дизајнот на медалите за Параолимписки игри (ПОИ) за 2020-та (од 25 август до 6 септември). Главниот град на Јапонија, Токио, ќе...

Следуваат возбудливи 365 предолимписки денови

Од утре почнува за Македонија спортски значајната година, предолимписка. Во неа, како што кажува и самиот предзнак, година пред Летните олимписки и Параолимписки игри...