Ознака: повод

Дали затегнувањето на монетарната политика повеќе е проблем отколку решение за...

Претставниците на бизнис-заедницата и економските експерти предупредуваат дека треба да се биде внимателен во ваквата монетарна политика, зашто на крајот некој ќе мора да...

Македонија (не) е Див Запад

Последниот инцидент во Арачиново кога биле нападнати полициски службеници ја отвора дилемата дали Арачиново, можеби, е забранета зона за полицијата, владеењето на правото и...

По подолга пауза излезе од печат списанието „Повод“

Деновиве во издание на македонското литературно друштво „Григор Прличев” од Сиднеј, Австралија, повторно излезе од печат обновениот, број на списанието „Повод”. По подолга пауза, членовите...

Што по соочувањето на судиите и обвинителите со осумте отсто верба...

Информацијата за 8 отсто доверба во судството, во правната фела е примена како загрижувачко, но и повеќе од алармантно сознание. Повикувајќи се на неодамнешна...

Македонскиот сон од милијарда долари

Стратегиското партнерство помеѓу САД и Македонија повеќепати досега е потврдено во многу области во минатото. Во моментов Македонија трпи сериозни последици врз својата економија...

Награди за пожарникарите од Градот, превентивни мерки за заштита од пожари...

Градските власти велат дека за да се овозможат подобри и побезбедни услови за работа на пожарникарите, Град Скопје континуирано вложува во човечкиот, но и...

Женско рели по повод 8 Март

По повод Меѓународниот ден на жената, 8 Март, Автомобилистичката федерација на Македонија (АФМ) и клубовите членови, денеска ќе го организираат популарното „Женско рели 2020“. Како...

Поетско читање по повод еден век од раѓањето на Славко Јаневски

По повод стогодишнината од раѓањето на писателот Славко Јаневски, вечерва, во Културно-информативниот центар (КИЦ) во Скопје, ќе се одржи поетско читање, насловено „Произведувачи на...