Ознака: планинарски марш

Меморијален планинарски марш „Сашо Костадиноски“

Планинарско-еколошкото друштво „Ендорфин“ од Кичево, во сеќавање на својот прерано изгубен член, планинар и другар Сашо Костадиноски, викендов го организира шестиот Меморијален планинарски марш...

На врвот Кале одекна историјата на „Нова Македонија“

Силно светна уште еден роденденски 29 октомври. Традиционално ПСК „Х2О“, на чело со иницијаторката и планинарски водич Ирена Диков и екипа на „Нова Македонија“...

Планинарски марш до Лопушник во чест на Рацин

ВЕЛЕС Седумдесет и осумгодишнината од загинувањето на револуционерот и поет Коста Солев Рацин и годинава традиционално се одбележи со еднодневен планинарски марш во чест на...

Koронавирусот го одложи планинарскиот марш во чест на Димитар Илиевски –...

Пред точно 32 години, на 10 мај 1989 година, познатиот битолски и македонски планинар и алпинист Димитар Илиевски – Мурато го освои највисокиот врв...

Меморијален планинарски марш „Цвеќе за Рацин“

Во организација на ПСД „Бистра“, ПЕД „Ендорфини“ и извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево, деновиве по 23-ти пат беше организиран меморијалниот планинарски марш „Цвеќе...

Меѓународен планинарски марш Голак 2018

Со учество на околу 200 планинари како од Македонија така и од соседна Република Бугарија започна планинарскиот марш до врвот Чавка на планината Голак. Организатор...