Ознака: Пикасо

Ли Милер била многу повеќе од муза на Пикасо

Ли Милер била многу повеќе од муза на Пикасо, иако многу години оваа исклучителна жена со неверојатен живот беше позната само како инспирација на...

На Ибица пронaјдена слика на Пикасо во куфер

Цртеж наречен „Три фигури“ е откриен во багажот на еден швајцарски државјанин, кој сакал уметничкото дело да го однесе од Шпанија, но не сакал...

Автопортретите на Пикасо – огледало на стилот на големиот сликар

Пабло Пикасо беше еден од најпродуктивните уметници на сите времиња, кој го манифестираше својот талент во сликарството, цртањето, вајарството, колажите, сценографијата и во други...

Дела на Пикасо продадени за повеќе од 100 милиони долари

Викендов Лас Вегас накратко беше претворен во неверојатна уметничка дестинација, на која на аукција меѓу другото беа продадени 11 слики на шпанскиот сликар Пабло...

Откриено скриено дело на Пикасо

Со помош на денешната модерна технологија, научниците открија дека сликите на славниот шпански сликар Пабло Пикасо кријат целосно непознати слоеви и слики. Компанија специјализирана...

Музејот „Пикасо“ побогат за осум дела донирани од неговата ќерка

Музејот „Пикасо“ во Париз наскоро ќе стане побогат за уште осум дела на познатиот шпански уметник, донирани на француската држава од неговата најстара ќерка,...

Пабло Пикасо и седум начини како да си го направите животот...

Славниот шпански сликар Пабло Пикасо, еден од најзначајните уметници на 20 век, исто така беше филозоф, истражувајќи интересни мисли за животот. Во продолжение прочитајте...

Пронајдени украдените дела на Пикасо и на Мондријан

Уметнички дела на мајсторите од 20 век, Пабло Пикасо и Пит Мондријан, кои беа украдени од грчката национална галерија во 2012 година, се пронајдени...

Портретот на љубовницата на Пикасо проценет на 55 милиони долари

Сликата на Пикасо од 1932 година, „Жената што седи покрај прозорецот“ („Femme Assise Près d’une Fenêtre“), која претставува портрет на неговата млада љубовница, ќе...

Берт Вајл прва ги изложи делата на Пикасо и на Модиљани

Берт Вајл изложувала идни титани на модерната уметност кога никој друг не сакал и не покажувал никаков интерес кон нив, па го сторила тоа...