Ознака: Пикасо

Затворска казна за уништено дело на Пикасо

Во Лондон е осуден човекот што уништи слика од Пабло Пикасо вредна 20 милиони фунти, која беше изложена во галеријата „Тејт модерн“, јавува Би-би-си. Шакил...

Момчето што уништи позната слика на Пикасо казнето на 18 месеци...

Во Лондон денеска е осуден човекот што уништи слика од Пабло Пикасо вредна 20 милиони фунти, а која беше изложена во галеријата „Тејт модерн“,...

„Мртва природа“ на Пикасо крие досега невиден цртеж

Откриен е досега невиден цртеж на Пабло Пикасо, што се наоѓал зад едно од неговите најпознати дела „Мртва природа“. Цртежот бил откриен со помош...

Досега невиден портрет на музата на Пикасо на аукција

Еден нежен и досега невиден портрет на музата и љубовница на Пикасо, Мари-Терес Волтер, кој уметникот лично го чувал до својата смрт, првпат ќе...

Скандал во Скопје – кој ја украде сликата на Пикасо

Возбудливата и необична сторија започнува есента 1971 год., кога на насловните страници на скопските весници е објавена бомбастичната вест насловена „Украден Пикасо“. Таа вест...

Интензивна битка за спасување на муралите на Пикасо во Осло

Музејот за модерна уметност во Њујорк се вмеша во контроверзните планови за уривање на владината зграда во Осло, позната по славните бетонски мурали од...

Пикасо со години трагал по античка хартија

За Пикасо хартијата била алатка со која ги истражувал своите идеи и материјал со неисцрпни можности. Изложбата отворена во лондонската Кралската академија на уметноста...

Освој го Пикасо на лотарија

Дали сакате Пикасо вреден околу 1 милион долари? Со трошок од само 100 евра, можеби ќе си го остварите сонот. Толку чини билетот за...

Уништен Пикасо на изложба на неговата муза Дора Маар

Делото беше поставено во рамките на изложбата на дела на Дора Маар во лондонската галерија „Тејт модерн“, која претходно беше презентирана во центарот „Помпиду“...

Хрват продава две платна за кои се тврди дека се на...

Платната ќе бидат изложени во Музејот на Мимара од 2 до 29 декември, а сопственикот, кој е анонимен, изјавил дека ако Хрватска не покаже...