Ознака: Персиски Залив

Иран ја критикува засилената воена активност на САД во Персискиот Залив

Техеран повторно објави порака со жалење поради зголемените воени активности од страна на Вашингтон во услови на зголемени тензии во регионот. Секретарот на Врховниот ирански...

Три држави од Персискиот Залив побарале помош од Израел за пандемијата

Три држави на Персиски Залив побарале помош од Израел во борбата против пандемијата на коронавирус, изјави претставник на водечката болница во Израел, пренесува „Тајмс...

Русија предлага заеднички безбедносен механизам, а Западот санкции

Москва ги повикува заливските земји да го разгледаат заедничкиот безбедносен механизам за Персискиот Залив, истакнувајќи дека е време светот да ги отфрли унилатералните мерки,...

Кина да ја обезбедува нафтата од Персискиот Залив?

Сѐ погласни се повиците Кина да испрати бродови во стратегиски битниот Ормутски Теснец кај Персискиот Залив, низ кој поминува голем дел од светската нафта САД...

Растат тензиите по нападите врз саудиската рафинерија

Тензиите во Персискиот Залив не стивнуваат по нападите со дронови врз рафинерија и нафтено поле во Саудиска Арабија. Некои американски претставници директно го обвинија...

Долго време се игнорираат предупредувачките знаци од Блискиот Исток

Како голема бура, предизвикана од спротивставени струи, кризата во Персискиот Залив секојдневно сѐ повеќе добива интензитет и ја зголемува својата разурнувачка моќ. Но предупредувачките...

Скок на цената на нафтата поради кризата во Персискиот Залив

Претставник на администрацијата на Трамп изјави дека се нападнати дури 19 локации во рафинеријата „Абкаик“ и оти нападите потекнуваат од северозападна насока, а не...

Нова платеничка војна во Персискиот залив за која никој не зборува

Битката за контрола врз Махра, најисточната и најмирната провинција во Јемен, ги разгоре опасните тензии во Персискиот Залив, пренесува „Индипендент“. Салем му припаѓа на едно...

Кина ја испраќа воената морнарица во Персискиот Залив?

Ако продолжи ескалацијата на тензиите во Персискиот Залив, Пекинг нема да има голем избор на располагање, освен да ѝ се приклучи на американската операција,...

Британија се приклучува на американската мисија за заштита на нафтените танкери

Велика Британија ќе се приклучи на американската мисија за заштита на нафтените танкери во Персискиот Залив поради можноста за нивно запленување од иранската Револуционерна...