Ознака: Пекари

Се очекуваат испораки на леб, Владата размислува за замрзнување и на...

Пекарската индустрија најави дека од денеска ќе почне да испорачува бел и полубел леб по цена од 33 денари, но ќе поведе и правна...

Трговците на мало нѐ уценуваат, велат пекарите и бараат Владата да...

 Пекарската индустрија попладнево соопшти дека трговците на мало не прифаќаат да го продаваат лебот со пет отсто маржа и поради тоа бара од Владата...

Пекарите ќе испорачуваат леб од 33 денари, но ќе почнат и...

Пекарската индустрија од утре ќе почне да испорачува бел и полубел леб од 33 денари, но ќе поведе и правна постапка за наплата на...

Никој не треба да очекува леб за 20 денари, замрзнувањето на...

И денеска на полиците во маркетите нема да има леб, велат пекарите. Тие остануваат на одлуката од понеделникот дека производство и испорака нема да...

Пекарите не попуштаат, граѓаните се прашуваат дали ќе има леб

Дали денеска ќе има леб е прашањето што си го поставуваат голем број граѓани откако вчера се соочија со полупразни полици со леб во...

Помалите штипски пекари ја намалија цената на лебот и до пет...

Намалена е цената на лебот во одредени штипски пекари, откако Владата и официјално ја замрзна цената на 33 денари. Николче Малинов, сопственик на пекарата „Штипски...

Пекарите немаат легитимитет за нови олеснувања, револтот ќе биде врз нив...

Најавата за замрзнување на цената на лебот на 33 денари отвори жестока расправија со закани помеѓу пекарско-мелничарската индустрија и Владата, доведувајќи го во прашање...

Битиќи е подготвен да разговара со пекарите: Прашање е дали е...

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи е подготвен да разговара со претставниците на пекарската индустрија кои бараат од државата да ги субвенционира платите на...

Скапиот уште поскап, поевтиниот го нема: До каде ќе оди цената...

Традиционалниот бел леб е поскапен за три до пет денари. Засега, воглавно, цената за една векна леб се движи од 40 до 100 денари...

Образовниот систем не ги следи потребите на компаниите

Потребно е да се зголеми квалитетот на формалното образование, а неформалното да биде негово дополнување за да овозможи побрзо приспособување кон барањата и потребите...