Ознака: партнерство

Запоставените можности од стратегиското партнерство со Турција

Турција и САД се двете држави со кои Македонија има договори за стратегиско партнерство. Но денес, по 15 години од нивното официјализирање, соговорниците што...

Претенциозност или, пак, отсуство на амбициозност за можностите на стратегиското партнерство...

Во извештајот на МНР за спроведување на Стратегискиот дијалог се вели дека „во делот Одбрана и безбедност беа одржани заеднички обуки и вежби со...

Партнерството на Македонија и САД треба да се унапредува

Стратегиските партнерства функционираат на база на рамноправен интерес Во оваа година на стратегиски дијалог со САД се случи силната најава на американската амбасадорка во врска...

Бил Гејтс сака да го продлабочи партнерството со Јужна Кореја во...

Американскиот бизнисмен и филантроп Бил Гејтс денеска ја повика Јужна Кореја да придонесе за зголемување на меѓународните напори за спречување на заразни болести како...

Американскиот грант за Македонија се зголемува од 8 милиони на 56...

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за потребa од склучување на нов усогласен текст на Договорот за грант за партнерство меѓу...

Заев до Брнз: Стратешкото партнерство ќе го кренеме на следно ниво...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, вчера ја прими во прва посета во новиот мандат амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, која му честиташе...

Еуроимпекс во партнерство со меѓународниот проект во рамките на програмата „Еразмус...

Компанијата Еуроимпекс, го продолжува партнерството со меѓународниот проект во рамките на Програмата „Еразмус+“ која се случи во февруари месец тековнава 2020-та година. Продолжувајќи ја традицијата...

„Македокс“ почнува партнерство со три етаблирани фестивали за документарни филмови

Фестивалот за документарни филмови „Македокс“ е дел од нова мрежа во која учествуваат фестивали од Германија, Шпанија и Франција. Мрежата е именувана Фестдокс нетворк, а...

По САД и Турција, партнерство со Грција и Бугарија

Како идна членка на НАТО, Македонија има голем број безбедносни партнери, но сепак се истакнуваат релациите со две членки на НАТО, САД и Турција,...

Стратегиско воено партнерство со Грција

Се најавува ли можност Македонија и Грција воено да соработуваат по три декади заладени безбедносни релации, поради спорот за името, и дали таа соработка...