Ознака: пандемија

Во САД најверојатно украдени над 200 милијарди долари од финансиската помош...

Тврди американски надзорен орган Повеќе од 200 милијарди долари најверојатно се украдени од две големи иницијативи за помош на малите бизниси за време на пандемијата...

Ковид-19 останува со нас, но светот полека излегува од пандемијата, вели...

Вирусот ковид-19 останува со нас, но светот почнува да излегува од вонредната фаза на пандемијата, изјави шефот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом...

Прекинуваат ограничувањата за влез во Германија со укинувањето на последните антиковид...

По повеќе од три години во Германија денеска престануваат да важат заштитните мерки против пандемијата на Ковид-19, но политичарите предупредуваат дека коронавирусот сè уште...

Кина ги отвора границите за странски туристи, за првпат по 2020...

Кина најави дека од утре ќе продолжи со издавање на сите видови визи и ќе ги отвори своите граници за странските туристи, за првпат...

Три години ковид-пандемија: Вирусот е тука, но со намален интензитет, а...

На 11 март пред три години, Светската здравствена организација прогласи пандемија од коронавирус откако тој првично се појави во кинескиот град Вухан во декември...

Пандемија од која страдаат повеќе од милијарда луѓе

Сиромаштијата е голем проблем со кој отсекогаш се соочувало целото човештво. Сега слободно може да се каже дека станува збор за глобална болест, која...

Според СЗО, пандемијата е во преодна фаза

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека коронавирусот продолжува да претставува извонредна меѓународна јавно здравствена криза, што е највисоката форма на предупредување на агенцијата. Пандемијата е...

Зошто кризите се корисни?

Секоја криза, а тоа најдобро го видовме во пандемијата, вади на површина сè што не е во ред во општеството и економијата и на...

Пандемијата заврши, но сè уште имаме проблем со ковид-19, вели Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека пандемијата на ковид-19 е завршена, во интервју за „Си-би-ес“ што беше емитувано синоќа. – Пандемијата заврши, но сè уште...

ДЗР: Финансиски мерки во ковид-кризата скратиле 23 милиони евра од буџетот

Државниот завод за ревизија (ДЗР) на својата веб-страница го објави конечниот ревизорски извештај од извршената ревизија на успешност на тема „Преземени мерки и политики...