Ознака: палестинци

Израел им ги предаде на палестинските власти телата на десетици убиени...

Израел денеска им ги предаде на палестинските власти телата на десетици Палестинци убиени од израелските сили во војната во Појасот Газа во последните недели,...

Десетици Палестинци убиени и ранети во нови напади на израелската армија

Десетици Палестинци се убиени и ранети во нападите на што израелската армија ги изврши во текот на ноќта врз Појасот Газа, јави палестинската агенција...

Египет прими десетици странски државјани и Палестинци на кои им е...

Египет денеска прими четириесетина Палестинци на кои им е потребна медицинска помош и 31 државјанин со странски пасош од Појасот Газа, соопштија египетските гранични...

Од 7 октомври досега убиени 25.490 Палестинци, соопшти Министерство за здравство...

Министерството за здравство во Појасот Газа, со кој управува Хамас, денеска соопшти дека од 7 октомври досега во израелските напади на оваа територија се...

Израелските власти ги прекинуваат сите врски со Појасот Газа и ги...

Израелските власти ќе ги вратат во опколениот Појас Газа сите Палестинци кои работат во Израел, јавија денеска официјални лица. „Израел ги прекинува сите контакти со...

Од утре 1.000 странци и лица со двојно државјанство ќе почнат...

Од утре се очекува 1.000 странци, лица со двојно државјанство и Палестинци кои се претставници на меѓународни организации, да почнат да го напуштаат Појасот...

Протест во Старата скопска чаршија за „поддршка на палестинскиот народ“

Група граѓани со транспаренти „Слобода за Палестина“ денеска се собраа на протест којшто се одржа пред Мурат Пашината Џамија во Старата скопска чаршија. Тие...

Илјадници Палестинци бегаат од северот на Газа по наредбата на израелската...

Палестинците денеска почнаа масовен егзодус од северна Газа, откако израелската армија им нареди на жителите да се евакуираат во јужниот дел од енклавата, во...

Во еднонеделниот конфликт со Израел досега загинаа 48 Палестинци

Бројот на палестинските жртви во конфликтот што избувна во петокот минатата недела меѓу Израел и Исламски џихад во Појасот Газа денеска се зголеми на...

Израелските сили убиле двајца Палестиници во судир на Западниот брег

Израелската армија и специјалните сили денеска водеа повеќечасовна борба со вооружени Палестинци на окупираниот Западен Брег, соопшти израелската полиција, а во конфликтот загинаа најмалку...