Ознака: овци

Стадата овци ги напуштија бачилата на Бистра и Стогово, десетина дена...

Нешто подоцна, споредено со претходните години, стадата овци кои во текот на летото и почетокот на есента престојуваат во бачилата на Бистра и Стогово,...

Стадата овци се вратија на пасиштата на Бистра, Стогово и Шара

По зимскиот престој во Повардарието и Пелагонија, стадата овци кои традиционално летото го поминуваат на планините во Западна Македонија и годинава се вратија на...

Откриена болеста син јазик кај 12 грла овци во Македонски Брод...

Агенцијата за храна и ветеринарство ја потврди појавата на болеста син јазик кај 12 грла овци во две одгледувалишта – во село Грешница (општина...

Во Црното Море се преврте брод со 15.000 овци

Голем товарен брод со назив „Квин Хинд“, кој пренесувал повеќе од 15.000 овци, се превртел во Црното Море крај брегот на Романија. Во спасувачката акција...

Анимирана приказна за волкот и овците што живеат во слога

Комичниот анимиран филм „Кој се плаши од волкот лош 2“ наскоро ќе може да го погледне и домашната публика. Ќе ги видиме на големото...

Наредната година нови мерки за одгледувачите на овци

Одгледувачите на овци, кои вчера одржаа мирен протест пред Министерството за земјоделство, од ресорниот министер Љупчо Николовски добија ветување дека ќе ги разгледа нивните...

Се превртел камион што превезувал овци, возачот повреден

Во сообраќајна несреќа која се случила на магистралниот патен правец Гостивар-Кичево, околу 12 часот едно лице е полесно повредено, а сообраќајот се одвива отежнато...

Нема „чума“ кај овците и козите во Македонија

Кај овците и козите во Македонија не е евидентирана болеста „чума“ што беше потврдена на 22 јуни во Бугарија. На терен се спроведува мониторинг...

Стадата овци се упатија на пасиштата на Бистра и Стогово

Деновиве Кичево е вистинска крстосница на стадата овци, кои по зимскиот престој во Повардарието, се упатуваат кон бачилата и пасиштата на Бистра и Стогово,...