Ознака: нуклеарна енергија

Соседите сѐ позаинтересирани за нуклеарна енергија, а ние?

Нуклеарната енергија и енергетската иднина на Македонија Зголемените трошоци за гас и струја, по појавувањето на енергетската криза во изминатите две години, принудиja многу земји...

Бугарија најави вето ако дојде до европски санкции за руската нуклеарна...

Не можеме да прифатиме европски санкции против Русија во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа директно ќе влијае на нас, изјави бугарскиот претседател, Румен...

Азија станува лидер во користењето нуклеарна енергија

Од сите региони во светот, Азија сè уште силно се потпира на нуклеарната енергија, дури и по нуклеарната катастрофа во Фукушима што се случи...

Има ли иднина нуклеарната енергија?

Постепеното германско повлекување од употребата на нуклеарна енергија ќе заврши до крајот на 2022 година. Безбедни складишта за нуклеарен отпад сè уште не се...

Држави што најмногу зависат од нуклеарна енергија

Франција станува „позелена“ според најавените еколошки политики. Во земјата се претставени низа мерки, кои имаат цел да ја направат економијата поповолна за животната средина,...

Европа не води сериозна дебата за нуклеарната енергија

Приматот на антинуклеарното расположение над научните факти е одлика на дебатата за нуклеарната енергија во Европа уште од 1980-тите. Паничната реторика е само нов...

Граѓанските организации велат „не“ за нуклеарна енергија

Неодамнешната изјава на вицепремиерот за економски прашања, г. Кочо Анѓушев, дека нашата држава покажала интерес во инвестиција во бугарската нуклеарна централа „Белене“ предизвика реакции...

Иран го надмина лимитот за збогатување ураниум

Надминат е лимитот од 3,67 проценти, што беше утврден во Меѓународниот нуклеарен договор од 2015 година, соопшти иранската агенција за нуклеарна енергија. Информацијата попладнево ја...

САД наводно дозволиле размена на нуклеарни информации со Саудиска Арабија по...

Канцеларијата на американскиот претседател Доналд Трамп наводно авторизирала размена на информации за  нуклеарна енергија со Саудиска Арабија набрзо по убиството на новинарот Џамал Кашоги...