Ознака: нуклеарна апокалипса

Се поблиску сме до нуклеарна апокалипса, истакна Медведев

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик претседател на рускиот Совет за безбедност Дмитриј Медведев изјави дека опасноста од нуклеарен конфликт е зголемена. Тој тврди дека...

Само жените можат да ја спречат апокалипсата

Форин полиси Поминаа речиси три децении од крајот на Студената војна, а нуклеарниот конфликт останува една од најголемите и најдиректни закани по светската безбедност. САД,...

Како САД се подготвуваа за нуклеарна апокалипса

Властите во САД се подготвуваа за нуклеарна апокалипса уште од времето на претседателот Хари Труман (беше на функција од 1945 до 1953 година), планирајќи...