Ознака: нигерија

Киднаперите бараат откуп за ослободување на киднапираните ученици во северна Нигерија

Вооружената група која минатата недела киднапираа 286 ученици и вработени од училиште во северна Нигерија, бараат вкупно една милијарда нигериски наири (околу 620.432 долари)...

Трет напад на училиште во Нигерија, киднапирани 15 деца

Вооружена група во Нигерија нападна уште едно училиште и киднапираше 15 деца во третиот инцидент со масовно киднапирање за две недели, соопшти денеска полицијата. Тешко...

Десетици убиени при напад во христијанска црква во Нигерија

Десетици луѓе загинаа денеска во напад на католичка црква во Нигерија, јави германската нобинска агенција ДПА. Според соопштението од локалните власти, вооружени лица влегле...

Во стампедо пред црква во Нигерија загинаа 31 лице

Најмалку 31 лице загинаа во Нигерија во стампедо пред црква за време на дистрибуција на храна, соопшти полицијата. Тоа се случи на југот на Нигерија,...

Повеќе од 100 луѓе загинаа во експлозија на илегална нафтена рафинерија...

Во експлозија во нелегална фабрика за преработка на нафта во нигериската држава Риверс вечерва загинаа повеќе од 100 луѓе, изјави претставник на локалната власт. -...

Бродолом во Нигерија – удавени 29 лица, меѓу кои и студенти

Најмалку 29 лица, меѓу кои и студенти, се удавија откако нивниот брод се преврте во река во северна Нигерија, во државата Кано, соопштија локалните...

Се урна зграда од 21 кат во Лагос

Зграда од 21 кат се урна во Лагос, главниот град на Нигерија. Властите стравуваат дека под урнатините има заглавено луѓе. - Мислев дека е земјотрес,...

Нигерија и Трамп застанаа заедно против Твитер

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, ја поддржа одлуката на Нигерија за забрана на социјалната платформа Твитер, откако претходно од неа беше отстранета објава...

Нигериските училишта станаа цел на вооружените групи за масовно киднапирање

Вооружени напаѓачи ослободија киднапирани девојчиња од средно училиште во северозападната нигериска држава Замфари. Вооружена банда во петокот киднапира 317 девојчиња од државното средно училиште Јангебе. „Фала...

Убиен ученик и киднапирани 27 деца во Нигерија

Вооружени лица убија еден ученик и киднапираа уште дваесет и седум деца за време на нападот врз интернат во северниот дел на централна Нигерија....