Ознака: натпревари

Професорката Христина Никоска Тасеска секој час со своите ученици го претвора...

Млади пијанисти од Прилеп годинава освоија 25 награди на државни и на меѓународни натпревари Младите и талентирани пијанисти Андреј Златески, Јована Петроски, Дарија Богеска, Софија...

За три месеци дури 25 натпревари

ФУДБАЛ - ВО ПРЕМИЕР-ЛИГАТА Седум клуба треба да одиграат, во просек, по седум натпревари повеќе од лани, од почетокот на сезоната, на 5 август, до...

Калифорнија дозволи публика на концерти и НБА натпревари

Поради поповолната епидемиолошка состојба, сојузната американска држава Калифорнија ги олесни мерките против ковид-19 и им дозволи на жителите по повеќе од една година да...

Македонија го почнува 15-от настап во циклусот меѓународни натпревари

Досега Македонија играше седум пати во квалификациите за европските првенства, шест пати се натпреваруваше за пласман на мундијалите и играше во првото издание на...

Укината забраната – спортски натпревари ќе има, но без публика

На денешната седница Владата донесе одлука за престанок на важењето на забраната за одржување спортски натпревари во колективните спортови. Како што се наведува во...

На повидок нови атлетски натпревари од својот двор

На необичниот натпревар во своите дворови, кој го видоа 20.000 луѓе во преносот преку Јутјуб, Дуплантис и Лавилен имаа по 36 скока за 30...

Нема пауза, и за Нова година изобилство спорт

И на 31 декември и на 1 јануари ќе има натпревари во Бразил, САД, Англија, Чешка, Швајцарија, Италија, Шпанија..., и тоа во хокеј, атлетика,...

Почнува уникатната турнеја „Четири скокалници“

Од четирите натпревари, по два се во Германија и во Австрија, од 29 декември до 6 јануари, а некои од спецификите на ова престижно...

Расте интересот за преноси на мечеви од ЛШ

Натпреварите од ракометната Лига на шампионите (ЛШ) стануваат сѐ поинтересни за ТВ-куќите што вршат директен пренос од натпреварите од елитното натпреварување. Според Европската ракометна...

ИХФ и ЕХФ ги слушнаа барањата на ракометарите

Повеќе одмор за ракометарите, распоредот на натпреварите на големите натпреварувања и заштита на врвните играчи беа теми на состанокот одржан во седиштето на Светската...