Ознака: наставници

Царовска: Наставниците да не се користат како гласачка машинерија

Министерката за образование, Мила Царовска, денеска, на седницата за пратенички прашања, рече дека во Министерството во моментот се разговара за системот на вработување на...

Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на...

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта се заразени со ковид-19....

Во тек се обуките на наставниците за користење на платформата за...

Министерството за образование и наука, во соработка со Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) и Бирото за развој на образование ги спроведува...

Некои руски наставници одбиваат да примат вакцина против коронавирусот

Со почетокот на новата учебна година во Русија властите ветија дека ќе им овозможат на лекарите, учителите и наставниците да бидат меѓу првите кои...

До крајот на годинава медицински лица и наставници ќе ја примат...

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко изјави дека масовната вакцинација на ризични групи против Ковид-19 треба да започне во ноември или декември, објавија руските...

За учениците платформа „Домашна училница“

Битола Општина Битола ја воведе платформата „Домашна училница“, а заинтересираноста за нејзино користење континуирано расте. Досега се објавени над 450 содржини од 18 училишта во...

Каде е вината за професионалната деградација на наставниците и професорите

Вината за ваквите состојби може да се бара на повеќе страни, од домашното воспитување на децата, мешањето на политиката, до несериозниот однос на одделни...

И нови и постојни наставници предаваат физичко

Физичкото образование досега се сведуваше на настава каде што ученикот ретко имаше можност да ја развива својата моторика, а со тоа и да го...

СОНК: Наставниците утре на штрајк, настава од вторник

Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) останува на ставот дека утре ќе организира предупредувачки штрајк во сите основни и средни училишта бидејќи не...

Министерот Адеми повика учебната година да почне утре

Министерот за образование и наука, Арбер Адеми денеска на прес-конференција ги повика директорите и наставниците во основните и средните училишта утре да почнат со...