Ознака: народно востание

Под мотото „Секогаш на вистинската страна“ денес ќе се одбележи Денот...

Со традиционалниот импровизиран напад пред Меморијалниот музеј „11 Октомври“ и со огномет синоќа во Прилеп почнува одбележувањето на 11 Октомври – Денот на народното...

Монолитноста на обелискот на македонската државност

Народното востание од 11 октомври е изворно македонско, но во поширок контекст е во содејство со повеќе слободарски, но угнетени народи и народности на...

Пендаровски: Чувањето на слободата е важно еднакво колку и самиот чин...

Претседателот Стево Пендаровски, упати порака по повод 11 Октомври – Денот на народното востание. - Карактерот на еден народ се цени според неговото однесување во...