Ознака: мировен план

Стотици ракети истрелани од Либан откако Израел уби командант на Хезболах

Стотици ракети беа истрелани синоќа од либанска територија кон северен Израел, неколку часа откако во израелски воздушни напади беше убиен командант на либанското шиитско...

Некои од барањата на Хамас за прекин на огнот се остварливи,...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека милитантната група Хамас предложила „бројни измени“ во својот одговор на предлогот за прекин на огнот и...

За Хамас нема мир без траен прекин на огнот, САД и...

Хамас не може да се согласи на никаков договор, освен ако Израел јасно не се обврзе на траен прекин на огнот и целосно повлекување...

Турција им понудила мировен нацрт-договор на Зеленски и Путин?

Турција понудила нов нацрт-договор со кој би се замрзнала војната меѓу Русија и Украина по постојната линија на фронтот, а според извор запознаен со...

Нетанјаху не го прифаќа предлогот на Хамас за ослободување заложници во...

Палестинската милитантна група Хамас соопшти дека пред посредниците во потенцијалниот договор со Израел ја претставила својата „визија за мировен договор, што се темели на...

Кина предложи план од четири точки за мир на Блискиот Исток

Во Советот за безбедност на Обединетите нации Кина денеска пред Советот за безбедност на ОН претстави мировен план од четири точки за Блискиот Исток, покажувајќи...

Господине Си, на линија е Зеленски: Како би звучел разговорот што...

Се очекува кинескиот претседател Си Џинпинг да биде вклучен во двата најважни разговори неделава, откако се шпекулира дека тој би можел да оствари видеоповик...

САД се против кинескиот мировен план за Украина, сметаат дека ги...

САД се против предлогот на Кина за итен прекин на огнот меѓу Русија и Украина затоа што со тоа ќе се цементира позицијата на...

ЕУ го отфрли мировниот план на Трамп за Блискиот Исток

Европската Унија го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток и изрази загриженост во врска со намерата на Израел да...

Арапската лига го отфрли мировниот план на Трамп

Арапска лига соопшти дека го отфрла решението за израелско-палестинскиот конфликт, претставено претходно минатата недела од американскиот претседател Доналд Трамп, оценувајќи дека е „неправедно“ кон...