Ознака: мировен план

Кина предложи план од четири точки за мир на Блискиот Исток

Во Советот за безбедност на Обединетите нации Кина денеска пред Советот за безбедност на ОН претстави мировен план од четири точки за Блискиот Исток, покажувајќи...

Господине Си, на линија е Зеленски: Како би звучел разговорот што...

Се очекува кинескиот претседател Си Џинпинг да биде вклучен во двата најважни разговори неделава, откако се шпекулира дека тој би можел да оствари видеоповик...

САД се против кинескиот мировен план за Украина, сметаат дека ги...

САД се против предлогот на Кина за итен прекин на огнот меѓу Русија и Украина затоа што со тоа ќе се цементира позицијата на...

ЕУ го отфрли мировниот план на Трамп за Блискиот Исток

Европската Унија го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток и изрази загриженост во врска со намерата на Израел да...

Арапската лига го отфрли мировниот план на Трамп

Арапска лига соопшти дека го отфрла решението за израелско-палестинскиот конфликт, претставено претходно минатата недела од американскиот претседател Доналд Трамп, оценувајќи дека е „неправедно“ кон...

Трамп со нов лапсус, џамијата Ал Акса стана Ал Аква

Презентирајќи го долгоочекуваниот мировен план, таканаречениот „Договор на векот“, американскиот претседател Доналд Трамп познатата ерусалимска џамија Ал-Акса ја нарече Ал Аква, поради што повторно...

Мировниот план на Трамп го подели светот

Европската Унија соопшти дека останува определена за „договореното и одржливо решение за две држави на Блискиот Исток“, веднаш откако американскиот претседател Доналд Трамп го...

Трамп денес ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како многу едноставен и корисен. За...

Tрамп ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Белата куќа утре напладне ќе го објави долгоочекуваниот мировен план за Блискиот Исток, пренесува „Ројтерс“. Трамп ова го изјави...

Немири поради мировниот план

  Палестинците протестираат на Западниот Брег против дводневниот состанок во Бахреин за израелско-палестинскиот мировен план на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Протестите се претворија...