Ознака: милитанти

Милитанти и терористи на Африканскиот Рог

Кризата на истокот на Црниот Континент е нов тежок предизвик за меѓународниот мир и стабилност Додека целиот регион моментално ги доживува екстремните ефекти од климатските...

Балканот останува жешка точка за регрутирање исламски милитанти

Една од попознатите борбени единици, која војува во северозападниот дел на Сирија и го носи името „Катиба“, e составенa претежно од луѓе од Албанија,...

Проирски милитанти поставиле бомба за да експлодира на денот на брегзитот

Милитанти од Севена Ирска се надевале дека бомбата што ја поставиле во камион минатата недела, со траект ќе премине во Британија и ќе експлодира...

Нападнати сириските сили во Идлиб

Стотици милитанти се обиделе да ги пробијат линиите на сириската армија, губејќи десетици животи во процесот и предизвикувајќи голем број жртви меѓу владините трупи...

Турските сили погодија затвор со милитанти на Исламската држава

Курдски сили, што ја контролираат североисточна Сирија, соопштија дека во турски воздушен напад е погоден затвор во кој беа затворени милитанти на ИД. - Еден...

ЕУ со антитерористички регистар ќе го олеснува носењето обвиненија против милитанти

Против осомничените милитанти и луѓето кои се враќаат во своите земји по учеството во борбите на страна на Исламска држава во Сирија и Ирак,...

Крвава пресметка помеѓу египетските сили и милитанти во Синај

Египетските сили за безбедност убија 11 милитанти во престрелка за време на претрес на нивно засолниште во Ал Ариш, главен град на провинцијата Северен...

Милитантите гранатирале девет населби во Сирија

Во последниве 24 часа, милитантите во областа за деескалација на Идлиб гранатираа девет населби во провинциите Хама и Латакија, изјави во вторникот шефот на...

Во Кашмир загинаа четворица индиски војници

Четворица индиски војници загинаа во денешниот оружан судир со терористите кои се борат против индиската управа во Кашмир од 1989 година, јави ДПА. Во судирот...