Ознака: мерки

АЦВ подготви 11 задолжителни мерки за М-НАВ, прекршочни платни налози за...

Агенцијата за цивилно воздухопловство (АЦВ) го подготви прелиминалниот извештај од вонредниот надзор по инцидентот во националниот оператор за воздухопловна навигација во делот на обезбедувањето....

Финансиска поддршка за производителите на пченица, јачмен, домати и краставици

Владата донесе Програма за дополнување на Програмата за спроведување на интервентен фонд за земјоделството за 2023 година, со цел финансиска поддршка на производителите на...

Портокалова фаза: Внимавајте на високите температури, ќе траат до 16 јули

Од денеска земјава влегува во портокалова (алертна) фаза. Дневните температури, како што најавува УХМР, во некои делови ќе бидат над 40 степени. Сите региони во...

Борел бара нови избори во Косово со учество на Србите, во...

Членките на Европската унија бараат да се прекине ескалацијата и да се одржат нови избори на северот на Косово со учество на косовските Срби,...

ЕУ воведува политички и финансиски мерки за Приштина, зашто Курти не...

Европската унија воведува негативни политички и финансиски мерки за Косово затоа што косовскиот премиер Албин Курти, и покрај постојаните повици од ЕУ, не презеде...

Кина презема мерки за заштита на националниот суверенитет, во Тајван забележан...

Кинеското Министерство за надворешни работи во четвртокот го осуди состанокот во Калифорнија меѓу лидерот на Тајван и претседателот на Претставничкиот дом на САД како...

Грција ги укинува Ковид мерките

По препорака од надлежната комисија на експерти во Министерството за здравство, Грција ги укинува постоечките мерки за заштита од Ковид-19, со исклучок на оние...

Брзите кредитирања да не одат на штета на безбедносните мерки

Нов вид измама се шири на социјалните мрежи, а е поврзана со подигнувањето брзи кредити со користење туѓ идентитет. Минатата година 43 лица зеле...

Најзагадено во Центар и Лисиче – се активираат мерките за заштита

Министерството за животна средина и просторно планирање информира дека е надминат прагот на алармирање поради загадениот воздух на мерните места во Центар и Лисиче. -Согласно Уредба...

Oд денес нема бесплатен јавен превоз – укинати мерките поради аерозагадувањето

Препораките и мерките коишто беа воведени поради аерозагадувањето во Скопје се укинати, а од денеска не важи и одлуката за бесплатен јавен градски превоз. Министерството...