Ознака: мексико

Се намалува бројот на илегални преминувања на американско-мексиканската граница

Се намалува бројот на мигранти кои илегално ја минуваат границата меѓу САД и Мексико, јавија американските медиуми. Неименуван висок функционер на американската гранична служба изјавил...

Во мексиканската држава Гереро убиена локална функционерка

Советничка во локален градски совет во малата мексиканска држава Гереро на брегот на Тихиот Океан беше застрелана и убиена од вооружени лица пред нејзиниот...

По информациите за птичји грип во Мексико, земјава го подигна нивото...

По добиените информации од Светската здравствена организација (WOAH) со кои е потврдена првата смрт на човек заразен со поттипот на птичји грип H5N2 во...

За неколку часа во Мексико убиени двајца кандидати за градоначалници, пронајдени...

Двајца кандидати за градоначалник на мексиканскиот град Мараватио се убиени за неколку часа, соопштија локалните власти. - Убиени се кандидатот на партијата Национална акција, Армандо...

Во Мексико девет лица загинаа во пожар на пазар

Девет лица загинаа во пожар на голем пазар во Толука, петтиот по големина град во Мексико, соопштија властите доцна синоќа. Едно лице е повредено и...

Патувањето на Американци за козметичка процедура во Мексико заврши трагично

Двајца од четворица американски државјани што биле киднапирани во Мексико, пронајдени се живи, но останатите двајца се мртви, соопшти денеска мексиканскиот претседател Андрес Мануел...

Во Мексико уапсен лекар обвинет за ширење менингитис

Мексиканската полиција приведе лекар обвинет за употреба на контаминирани лекови кои можеби предизвикале мистериозна епидемија на менингитис во државата Дуранго, откако болеста усмрти најмалку...

Во мистериозна епидемија во Мексико, досега загинаа 35 лица

Мексиканските владини претставници во северниот дел на земјата објавија дека уште едно лице починало од мистериозна епидемија на менингитис, со што бројот на загинати...

Вонредна состојба во Ел Пасо поради приливот на мигранти преку мексиканската...

Градоначалникот на тексашкиот град Ел Пасо прогласи вонредна состојба поради зголемениот број мигранти кои пристигнуваат во градот, од кои илјадници се апсат секој ден,...

Земјотрес од 6,2 степени го погоди мексиканскиот брег

Земјотрес со јачина од 6,2 степени е регистриран во близина на брегот на мексиканската држава Долна Калифорнија, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Земјотресот бил на...