Ознака: мексико сити

Кратки вести

Њујорк - Јавниот обвинител на Њујорк ги обвини поранешниот американски претседател Доналд Трамп и неговата компанија за измама, тврдејќи дека со лаги го зголемиле...

Пукање на аеродромот во Мексико Сити, има повредени

Утрово се слушнале истрели на Терминал 2 на меѓународниот аеродром во Мексико Сити, јавуваат локалните медиуми. Извештаите велат дека две или три лица се повредени,...

1001 објект што мора да се видат

Чуадра Сан Кристобал, 1968 година Локација: Мексико Сити Архитект: Луис Бараган Стил: модренистички Материјал: камен Дело на модернистичкиот архитектонски допир на славниот добитник на највисоката награда во архитектурата „Прицкер“,...

Повеќемина загинати и повредени во уривањето на надвозник на метрото во...

Најмалку 15 лица загинаа, а 70 се повредени кога се сруши надвозник на метрото во Мексико Сити, соопштија локалните власти. Локалната телевизија покажа снимка на...

Черепи, коски и фетус пронајдени во седиште на мексикански шверцери на...

Полицијата пронашла над 40 черепи, десетици коски и фетус во стаклен сад покрај олтар во дувло на осомниени криумчари на дрога, во рација во...

Мексиканците купуваат лажни телефони за да ги залажат крадците

Вооружените грабежи станаа толку вообичаена појава во градските автобуси во Мексико Сити, поради што патниците дошле до решение – купуваат лажни мобилни телефони коишто...

Мексико Сити ја доби првата жена градоначалник

Клаудија Шајнбаум стана првата жена градоначалник на Мексико Сити откако синоќа положи заклетва и веднаш најави дека ќе ја расформира полицијата за сузбивање нереди. –...

Полицијата трага по „маријачите“ по смртоносниот оружен напад во Мексико Сити

Вооружени напаѓачи во центарот на Мексико Сити убиле три лица и повредиле седуммина. Нападот се случил на плоштад каде имало голем број туристи. Тројцата напаѓачи,...