Ознака: Мајк Помпео

Помпео ја обвини Кина дека не споделува информации за коронавирусот

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ја обвини Кина дека ги остава САД „зад линијата“ во обидот да спречат епидемија на коронавирус. Тој ова го кажа...

Помпео: Насилството во Авганистан не е прифатливо

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео изјави дека насилството во Авганистан не е прифатливо. - Знаеме дека патот пред нас ќе биде тежок. Го очекувавме тоа...

Помпео: САД можат да ја снабдат Белорусија со нафта и гас

САД се подготвени во целост да ја снабдат Белорусија со енергетски ресурси, по конкурентни цени, изјави денеска американскиот државен скретар, Мајк Помпео во Минск. -...

Помпео е подготвен да сведочи во процесот за отповикување на Трамп

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека е подготвен да сведочи во процесот на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп доколку има законска...

САД продолжуваат со поддршката за Хуан Гваидо

Американскиот државен секретар Мајк Помпео најави нови акции на САД за поддршка на опозицискиот лидер на Венецуела Хуан Гваидо. Помпео по средбата со Гваидо на...

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството...

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за сослушување за наредбата на...

Помпео: Светот е побезбеден по смртта на иранскиот генерал

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео изјави дека американските лидери не се сомневаат во разузнавачките податоци за одлуката за елиминирање на иранскиот генерал Касем Сулејмани. -...

Помпео: Војската на САД ќе напаѓа само законски цели

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека која било цел на американската војска кон Иран, во случај Иран да и се одмазди на Америка...

Лавров ќе се сретне со Помпео идната недела

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров идната недела ќе го посети Вашингтон за да се сретне со државниот секретар Мајк Помпео, соопштија американски...

Тешки денови за човекот на Трамп

Ова беше лош импичмент за Мајк Помпео. Не само што се покажа дека државниот секретар на Доналд Трамп бил запознаен со обидот за изнудување...