Ознака: лос анџелес

Најбогатиот човек на светот ги откри лекциите кои му помогнале во...

Основачот на „Амазон“, милијардерот Џеф Безос, не ја започна својата компанија во гаража во Сиетл, како многумина други успешни милијардери кои својот бизнис го...

Доделени наградите „кидс чојс“

Традиционалните награди „кидс чојс“, чии добитници се избираат со гласовите на децата, беа доделени во Лос Анџелес. На доделувањето, добитниците, како и обично, беа...

Арата Исозаки – добитник на најважната архитектонска награда

Големиот јапонски архитект Арата Исозаки, кој на пошироката публика ѝ е најпознат по Музејот на современа уметност во Лос Анџелес и по концертната сала...

ЛА галакси ќе постави статуа на Дејвид Бекам

Американскиот фудбалски клуб Лос Анџелес галакси ќе постави статуа пред стадионот, на некогашната англиска фудбалска ѕвезда Дејвид Бекам пред почетокот на новата сезона во...

По еден век ново финале Бостон – Лос Анџелес

Лос Анџелес доџерс втора година едноподруго ќе игра во 114-то финале на американската бејзбол-лига (МЛБ), но сега во мечевите за титулата противник ќе им...

„Планината“ во Лос Анџелес се продава за милијарда долари

Имот наречен Планината, на височинка над Беверли Хилс во Лос Анџелес, е понуден на продажба за милијарда долари - највисоката цена постигната за еден...

Уште еден мурал со Леброн Џејмс уништен во Лос Анџелес

Уште еден од муралите насликани во Лос Анџелес по повод доаѓањето на Леброн Џејмс во Лејкерс е оштетен од страна на непознати сторители. Откако беше...

Семејна расправија доведе до заложничка криза и престрелка во Лос Анџелес

Вооружен напаѓач ги застрелал својата баба и уште едно лице, за потоа да се забарикадира во супермаркет во Лос Анџелес каде што држеше заложници...

Бавна полициска бркотница низ улиците на Сан Фернандо

Одреден возач ја наведе полицијата на невообичаена, бавна, бркотница низ долината Сан Фернандо, САД, при која учесниците во неколку наврати застануваа, откако отпадна браникот...