Ознака: лос анџелес

Јапонскиот напад врз Лос Анџелес

За време на Втората светска војна, во 1942 година, армијата на САД испукала 1.400 противвоздушни проектили во Лос Анџелес, верувајќи дека јапонски авиони извршиле...

Илон Маск го изнесе сајбер-камионот на улиците на Лос Анџелес

Извршниот директор на компанијата „Тесла“ Илон Маск, беше забележан викендов како го вози прототипот на неговиот сајбер-камион низ улиците на Лос Анџелес. Ова не...

Две престижни признанија за „Медена земја“ во Лос Анџелес

Документарецот „Медена земја“ освои две престижни признанија на 35-то издание на Интернационалните документарни награди, што се одржа синоќа во Лос Анџелес. На најпрестижниот светски настан...

Пукање во училиште во Лос Анџелес

Канцеларијата на шерифот во Лос Анџелес, САД соопшти дека имало пукање во средното училиште Саугус, при што едно лице загина, а шестмина се повредени....

Пукање за Ноќта на вештерките во Лос Анџелес, има мртви и...

Тројца убиени и девет повредени во пукање, што се слушило синоќа на забава за Ноќта на вештерките, во куќа на Лонг бич во Лос...

Eвакуирани 50.000 жители на Лос Анџелес, пожарите не стивнуваат

Над 50.000 жители на северните предградија на Лос Анџелес се евакуирани заради пожарите што се шират низ цела Калифорнија. Дополнителен проблем создаваат силните ветрови, што...

Почнува НБА, вниманието е свртено кон Лос Анџелес

Според „Њујорк тајмс“ владеењето на Голден стејт во Западната конференција е предизвикано од Лејкерс и од Клиперс и нивната колекција суперeрѕвезди, кои би можеле...

Кијану Ривс вторпат фатен во друштво на Александра Грант

Холивудскиот актер Кијану Ривс (55) беше снимен на вечера во Лос Анџелес со Александра Грант (46), но тоа не е првпат да биде „фатен“...

Триесетина мртви во пожар на луксузен брод во близина на Лос...

Десетици луѓе се сметаат за загинати во пожарот на брод во близина на островот Санта Круз во Калифорнија, пренесува „Дејли експрес“. Американската крајбрежна стража распореди...

Диџеј Офишл убиен во Лос Анџелес

Музичкиот продуцент и диџеј Лесли Андре Вејкфилд, познат како Диџеј Офишл, е убиен среде улица во Лос Анџелес. Според американските медиуми, музичарот седел во автомобил...