Ознака: лос анџелес

Калифорнија погодена од бура, снег во Лос Анџелес

Невообичаена зимска бура ја погоди американската сојузна држава Калифорнија, поради што голем број објекти останаа без снабдување со електрична енергија, а дојде и до...

Голем пожар во близина на Лос Анџелес, населението ќе се евакуира

Голем шумски пожар избувна недалеку од националниот парк Топанга во американската држава Калифорнија, а локалните власти бараат илјадници граѓани да го напуштат местото. Сè уште...

Првата „веганска модна библиотека“ отворена во Лос Анџелес

„Веганска модна библиотека“ е името на првиот бутик отворен во Лос Анџелес, посветен на веганските модни брендови. Ова значи дека во него се достапни...

Над автопат во Лос Анџелес ќе се гради премин за диви...

Во округот Лос Анџелес, еден од напознатиот американски патишта, автопатот 101 наскоро ќе добие зелена преобразба со најголем надвозник за премин на диви животни...

Вдовицата на Коби Брајант ги тужи шерифот и полицијата на Лос...

Ванеса Брајант, сопругата на загинатата кошаркарска ѕвезда Коби Брајант ги тужи шерифот Алекс Виланева и полицијата на Лос Анџелес за објавување на фотографии од...

Организаторите на забави во Лос Анџелес се соочуваат со исклучување на...

Почнувајќи од денеска, ако полицијата на Лос Анџелес утврди дека се одржуваат големи собири за забави на некои имоти, ќе побара од градската управа...

Илон Маск ја започна неговата бизарна мисија „да остане без дом“

Основачот на „Спејс екс“ и извршен директор на „Тесла“, Илон Маск, продаде една од палатите во Лос Анџелес за 29 милиони долари, правејќи го...

Комеморација за Коби Брајант во Лос Анџелес

По речиси еден месец од трагичната смрт на легендата на Лос Анџелес Лејкерс, денеска се одржува комеморацијата во чест на кошаркарот Коби Брајант, а...

Македонија најпребарувана на Гугл за „оскарите“

 Македонија е најпребарувана локација на „Гугл“ поврзана со доделувањето на „оскарите“ што ќе се одржи в недела, 9 февруари во Лос Анџелес. „Галуп трендс“ на...

Шестмина застрелани во напад во автобус кај Лос Анџелес

Најмалку шест луѓе се застрелани во автобус, кој тргнал од Лос Анџелес до подрачја на заливот, соопшти локалната полиција за „Си-би-ес њуз“. Осомничените се во...