Ознака: личност

Седум за и против како да станете мудра личност

Кога размислувате за мудроста, вашиот ум би можел веднаш да посочи на некои квалитети како што се поседување широко знаење и перспектива да се...

Мажена сум за историска личност, тоа ме загрижува

Јелена Ѓоковиќ отворено за својот брак со светскиот тенисер Јелена Ѓоковиќ, сопругата на еден од најдобрите светски тенисери, Новак Ѓоковиќ, неодамна ја отвори душата и...

Не сме свесни колку е моќен нашиот мозок

Мозокот е најсложениот човечки орган. Тој не само што е одговорен за управување со основните животни функции, како што се дишењето, движењето и работата...

Тунберг изненадена што „Тајм“ ја прогласи за личност на годината

Шведската активистка Грета Тунберг денеска изјави дека е малку изненадена што е прогласена за личност на годината од магазинот „Тајм“. Додека ја напушташе Конференцијата за...

Кучињата се огледало на нивните сопственици

Според експертите и психолозите, не е само расата на кучето она што ги рефлектира нашиот карактер и интересите што ги имаме туку и сето...

Портрети: Зоран Заев – личност на годината?

Од многуте анкети што се прават на почетокот на секоја година, една од поглавните е изборот на личност на годината. Таа практика кај нас...

Чувањето на здравјето е првата животна и етичка задача на личноста!

проф. д-р Кирил Темков Најважното во животот, едно од најпосакуваните нешта, е здравјето. Без оглед што некој сака и кон што се стреми, не смее...