Ознака: лансирање

Првото историско лансирање со астронаути

Вселенското летало „старлајнер“ на „Боинг“ го изврши своето инаугуративно лансирање со екипаж од двајца астронаути на НАСА, Бери Буч Вилмор и Суни Вилијамс, до...

Во очекување на лансирањето лунарна сонда кон далечната страна на Месечината

Кина со мисија на Месечината, прва од ваков вид во историјата на човештвото Според кинеската Национална вселенска администрација (ЦНСА), закажаниот термин за лансирање на лунарната...

Кина лансираше сателит за коминикација меѓу Земјата и Месечината

Кина денеска лансираше релеен сателит што ќе обезбедува комуникациски услуги меѓу Земјата и Месечината. - Ова е клучен чекор за кинеските истражувачки мисии, како што...

Лидерот на Северна Кореја одобри лансирањето на првиот шпионски сателитот

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го прегледа првиот воен шпионски сателит на Северна Кореја и даде зелено светло за неговиот „иден акционен план“, објавија...

Маск тврди дека „Старшип“ е подготвен за лансирање

Компанијата „Спејс екс“ неодамна објави дека ќе го лансира вселенското летало „Старшип“ и ќе го изврши својот прв орбитален тест-лет по неодамнешното тестирање и...

Израел го лансираше најнапредниот шпионски сателит „Офек – 13“

Израел денеска лансираше нова верзија на својот шпионски сателит Офек и рече дека ќе го подобри висококвалитетното надгледување на военото разузнавање - пренесува Ројтерс. „Офек...

Северна Кореја од подморница лансираше две крстосувачки ракети

Северна Кореја изврши тестирање, при што истрела две стратешки крстосувачки ракети од подморница, објави државната новинска агенција КЦНА. Зборот „стратешки“ обично се користи за...

Турската балистичка ракета „Тајфун“ прелета 561 километар до целта

Турција изврши успешно тестирање на домашно развиената ракета со краток дострел „Тајфун“, јави турската телевизија „Си-ен-ен-Турк“. Пробното лансирање го изврши турската компанија „РОКЕТСАН“ во рамките...

НАСА поради бура ќе го одложи лансирањето на ракетата „Артемис 1“...

НАСА ќе го откаже лансирањето на новата ракета „Артемис 1“ на Месечината бидејќи на американската сојузна држава Флорида ѝ се приближува тропската бура Јан. Лансирањето на...

Обединети Арапски Емирати ќе лансираат ровер на Месечината

Обединети Арапски Емирати (OAE) во ноември ќе го лансираат својот прв лунарен ровер, вселенско летало без екипаж, кое ќе ја проучува површината на Месечината, изјави денеска...