Фото: ЕПА

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го прегледа првиот воен шпионски сателит на Северна Кореја и даде зелено светло за неговиот „иден акционен план“, објавија државните медиуми во Пјонгјанг.

За време на неговата посета на севернокорејската воздухопловна агенција, тој нагласи дека извидувањето од вселената е клучно за соочување со САД и Јужна Кореја. За време на посетата, Ким одобри неодреден „иден акционен план“ како подготовка за лансирање на сателитот – соопшти севернокорејската новинска агенција КЦНА.

Пјонгјанг не го објави целниот датум за лансирање, што според некои аналитичари би можело да биде во следните неколку недели.

Фотографиите објавени од весникот „Родонг Синмун“ во вторникот покажуваат дека Ким и неговата ќерка, облечени во бели лабораториски мантили, разговараат со научниците во близина на она што се чини дека е главна сателитска компонента.

Посетата е прво јавно појавување на Ким за еден месец, по претходната посета на воздушниот центар на 18 април, кога државните медиуми објавија дека сателитот е изграден.