Ознака: лавров

И ако почнеме преговори со Украина, нема да правиме паузи во...

Русија нема да ги прекине борбените операции во случај на продолжување на преговорите со Украина, изјави денеска шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во...

Лавров: Русија ќе продолжи да ги зајакнува врските со земјите од...

Русија ќе продолжи да ги зајакнува врските во сите области со земјите од глобалниот југ и исток, кои ја делат посветеноста на принципите на...

Лавров: Русија ќе распореди дополнително оружје како одговор на проширувањето на...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Анталија изјави дека Русија ќе распореди дополнително оружје во новоформираните воени окрузи во Москва и...

Лавров: Америка води не само хибридна, туку и директна војна против...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Вашингтон води „не само хибридна, туку и директна војна“ против Москва. - САД водат агресивна,...

Лавров: САД веќе не знаат што прават

Русија е подготвена за политичко и дипломатско решение на конфликтот во Украина, но само откако ќе се земе предвид вистинската состојба на реалноста во...

Лавров: Мировната формула на Зеленски е ултиматум на Западот до Москва

На целиот свет му е јасно дека „мировната формула на украинскиот претседател“ наметната од Западот претставува ултиматум до Русија, рече министерот за надворешни работи...

Лавров: Западните ултиматуми за решавање на украинската криза се неприфатливи и...

Русија ги проучува изворите и веродостојноста на информациите за можноста САД да стационираат нуклеарно оружје во Велика Британија, изјави рускиот министер за надворешни работи...

Западот со манијакална упорност ја охрабрува Украина да се судри со...

Западот со манијакална упорност ја охрабрува Украина да го продолжи воениот конфликт, предупреди рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на седницата на Советот...

Додека САД ја поддржуваат Украина, нема да има разговори за контрола...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е невозможно да се разговара за контрола на нуклеарното вооружување со САД без да се...

Вучиќ: Лавров ја кажа вистината – дека Западот ја измами Србија...

Српскиот претседател Александар Вучиќ во Дубаи изјави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје ја кажал...