Ознака: куќа

„Куќа на духови“ на Изабел Аљенде наскоро на македонски

Романот првпат бил објавен на шпански јазик во 1982 година и за многу краток период станал интернационална сензација, издигнувајќи ја Изабел Аљенде во нова...

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Семејна куќа во тетовското село Шипковица изгоре ноќеска во пожар кој започнал после полноќ.  При пожарот и при интервенција на пожарникарите нема повредени лица. –...

Се продава најосамената куќа на светот

Најосамената куќа на светот, која се наоѓа на напуштен остров во округот Вашингтон во американската сојузна држава Мејн, се продава за 340.000 долари. Таа...

Изгоре куќа во Скопје

Куќа на ул. „1737“ во близина на Адвокатската улица во Скопје изгоре во пожар што избувнал ноќеска. Во Пожарна бил пријавен во 3.20 часот...

Ја купиле куќата на Ал Капоне, а сега ќе ја уриваат

Куќата на југот на американската сојузна држава Флорида, која речиси две децении му припаѓала на познатиот гангстер Ал Капоне, се планира да биде урната....

Првата филипинска олимписка шампионка ќе добие куќа и половина милион евра

Хидилин Дијаз ќе биде запишана во историјата на Филипините, откако го донесе првото олимписко злато во историјата на нацијата со над 100 милиони жители,...

Млада девојка извршила тешка кражба во куќа во Скопје

Полицијата поднесе кривична пријава против 25-годишна скопјанка со иницијали М.Ѓ. поради тешка кражба. - Пријавената, на 01.02.2021 заедно со уште едно лице, со употреба на сила...

„Театро реал“ во Мадрид е прогласен за најдобра оперска куќа

„Театро реал“ беше една од првите оперски компании што се вратија во изведби во живо во пандемијата, според жирито што ги доделува Меѓународните оперски...

Охриѓанец изградил куќа без одобрение за градба

Полицијата поднесе кривична пријава против 55-годишен охриѓанец за бесправно изградена куќа. Според информациите на МВР, против Б.К.(55) од Охрид е поднесена пријава за кривично дело...

Македонската пејзажна народна куќа во исчезнување

Ако сте имале можност да планинарите и талкате по убавата планина Бабуна, сигурно патот ќе ве одведе и до недопрената убавина на малото селце...