Ознака: криумчарење

Обвинение против 18 лица за криумчарење луксузни автомобили

Основното јавно обвинителство Скопје ја заврши истражната постапка и поднесе обвинение против 18 физички и едно правно лице за повеќе кривични дела, меѓу кои...

Приведени лица од Танушевци поради криумчарење стока од широка потрошувачка

Двајца жители на село Танушевци синоќа биле приведени за криумчарење голема количина на разновидна стока за широка потрошувачка, без соодветна документација. Имено, на локалниот пат...

Приведени две лица од Скопје за криумчарење мигранти

Синоќа на улицата 11 Октомври во Куманово и во селото Никуштак, општина Липково, полициски службеници ги привеле Ш.Б.(36) од селото Сингелиќ, скопско и Г.Ј.(46)...

Приведен жител на Лојане за криумчарење мигранти

Полицијата приведе 35-годишен жител на Лојане осомничен за криумчарење мигранти. Според информациите на МВР, вчера на автопатот Куманово-Табановце полициски службеници го привеле А.А.(35) од с.Лојане,...

Претреси во Лојане и Ваксинце, приведени три лица

Утрово бил извршен претрес во две куќи во селата Лојане и Ваксинце, поради основано сомнение за сторено кривично дело криумчарење мигранти, информираше Сузана Праниќ...

Штипјанец фатен како превезува 43 мигранти во камион

Вчера на регионалниот пат Свети Николе – Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“, но возилото не застанало. По кусо време...

Приведен неготинец поради криумчарење мигранти

Триесетгодишен маж од Неготино е уапсен бидејќи во возилото кое го управувал превезувал мигранти. Тој бил фатен вчера утрото во близина на раскрсница кај...

Кај Гевгелија приведен Србин за криумчарење мигранти

Државјанин на Србија е приведен откако во неговото возило биле пронајдени 12 мигранти од Сирија. Според информациите на полицијата, станува збор за 35-годишен жител на...

Турците криумчарат мигранти за 15 долари по човек

Ситуацијата со мигрантите на турско-грчката граница и понатаму е алармантна поради судирот на мигрантите со полицијата недалеку од пограничното грчко село Кастанијеса, пренесува српски...

Приведен скопјанец за криумчарење мигранти

Четиринаесет мигранти биле откриени во возило на автопатот Гевгелија – Демир Капија, а возачот е приведен. Според информациите на МВР, вчера во 21.10 часот во...