Ознака: коњи

Наслов не е потребен, фотографиите сами зборуваат

Одлична идеја како може да се помине викендот во доцна есен. Кара Розмари и Лана Нарашанова редовно го посетуваат коњичкиот клуб „Бравадос“. Љубовта кон животните на...

Викендов дводневен коњички турнир во прескокнување на пречки

Според план-календарот на Федерацијата на коњички спорт на Македонија, денеска со почеток во 10 часот, клубот за коњички спорт Илинден, на теренот на клубот,...

Угинатите коњи во зоолошка биле отруени со брзоделувчки отров

Официјалните резултати од обдукциските наоди покажуваат дека сортните коњи во ЗОО Скопје се отруени со брзоделувачки отров,информираа од Зоолошката градина. -Резултатите од обдукцијата се доставени...

За два дена умреа три коња од Монголија во скопската Зоолошка

Ден по угинувањето на двата коњи, во скопската Зоолошка градина угинал и третиот прежевалски коњ. Станува збор за ретки и многу вредни коњи кои...

Величествените коњи

(за поемата „Коњски житија“ од Зоран Анчевски, НУЦК „Григор Прличев“ – Охрид, 2023) Поемата „Коњски житија“ на Зоран Анчевски е суверено структурирано и поемски компонирано...

Две први места за Љупка Аврамовиќ

Љупка Аврамовиќ со грлото „Колпо Гросо“ од клубот Бравадос освои две први места на третиот „Јулски турнир“ и четвртото коло од Отвореното првенство на...

Стаменов: Не сум убиец на животни, две децении се прави „економско...

Според важечка одлука на УО на ЗОО Скопје откако постои оваа установа се врши таканаречено „економски искористување“ на животни кои во консултација со стручните...

Месото од закланите коњи во Зоолошка, дадени на чување од затворот...

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), информираат оттаму, вчера попладне спровеле вонреден инспекциски надзор во ЈУ Зоолошка градина на Град Скопје,...

Директорот и пет вработени добија кривична поради колењето коњи за да...

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР и Одделението за криминалистички работи Карпош вчера во 18 часот привеле пет лица, и тоа...

Кога тројанските коњи галопираат

Во ситуација во која извештајот на американските разузнавачи недвосмислено укажува дека Русија ја искористува корупцијата за да купи влијание во европски земји, меѓу кои...